Kubica na podium GP Monako!

Po rewelacyjnych kwalifikacjach do GP Monako w wykonaniu Roberta Kubicy, Polak w najbardziej prestiżowym wyścigu w sezonie zajął wysokie, 3. miejsce. W Monako zwyciężył Mark Webber przed Sebastianem Vettelem (obaj Red Bull).

IMG_2833.jpg, licencja: Creative Commons Attribution 2.0 źródło:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kubica_Renault_Jerez_%28cropped%29.jpg / Fot. slitzJuż na starcie niedzielnego wyścigu Sebastian Vettel (Red Bull)
zdołał wyprzedzić Roberta Kubicę, który spadł na 3. pozycję, zdołał jednak obronić się przed atakiem Felippe Massy. Na prowadzeniu utrzymał się kolega Vettela ze stajni Red Bull, Mark Webber.

Już na 1. okrążeniu wyścig zakończył Nico Hülkenberg (Williams), w wyniku uderzenia młodego Niemca w bandę na torze pojawił się Safty Car. Szybko (na 3. okrążeniu) awarii uległ bolid Jensona Buttona i aktualny mistrz świata również nie mógł kontynuować jazdy.

Po wznowieniu wyścigu utrzymała się kolejność w czołówce stawki, prowadził Mark Webber przed Sebastianem Vettelem, Robertem Kubicą i Felippe Massą. Coraz wyżej w klasyfikacji piął się Fernando Alonso (Ferrari), który do wyścigu startował z końca stawki (z alei serwisowej).

Jako pierwszy do boksu na zmianę opon zjechał Lewis Hamilton, tymczasem Robert Kubica umocnił się na 3. pozycji, tracąc jednak dystans do prowadzącego Webbera. Polski kierowca Renault w alei serwisowej pojawił się po 22 okrążeniach, rundę później opony zmieniał lider wyścigu, Webber. Po 25 okrążeniach Kubicy udało się zbliżyć do Vettela. Krakowianin naciskał na Niemca czekając na swoją szansę na wyprzedzenie bolidu Red Bulla. Na 8. pozycji w tym momencie wyścigu znalazł się po wspaniałym pościgu za czołówką Fernando Alonso.

Po 31 z 78 okrążeń na czele wciąż znajdowały się bolidy Red Bull - prowadził Mark Webber przed Sebastianem Vettelem, na kolejnych miejscach jechali Kubica, Massa, Hamilton, Alonso (niesamowity wręcz awans Hiszpana o 18 pozycji) i Schumacher. Jedno okrążenie później wypadkowi uległ Rubens Barrichello i na torze ponownie pojawił się Safety Car. Wyścig praktycznie rozpoczynał się od nowa od startu lotnego, klasyfikacja w czołówce nie uległa jednak zmianie. Na 41. okrążeniu rekordowy czas przejazdu ustanowił Robert Kubica, który wciąż starał się wywierać presję na jadącego przed nim Vettela.