Facebook Google+ Twitter

Kujawska Brać Szlachecka - przed ich biesiadami trzeba spisać testament

Któż z nas nie chciałby się czasem przenieść w ulubiony okres historii? Są pasjonaci, którzy taką podróż odbywają mimo braku wehikułu czasu. Wystarczy im chęć działania, wiedza i doborowe towarzystwo.

Kujawska Brać Szlachecka i jej chorągiew w czasie rekonstrukcji bitwy w Zamościu w 2011 roku / Fot. Anna SiudzińskaDziałają od kilku lat, stanowią znaną w Polsce i za granicą grupę pasjonatów historii z Bydgoszczy i okolic. Swoim hobby dzielą się z innymi, biorąc udział w pokazach oraz inscenizacjach bitew. Pogłębiają swoją wiedzę studiując źródła, samodzielnie szyją ubiory z epoki - zgodnie z informacjami, jakie pozostawiła historia, trenują szermierkę. Mowa tu o Kujawskiej Braci Szlacheckiej - grupie rekonstrukcyjnej, dla której pierwsza ćwiartka XVII wieku jest nadal żywa.

Kujawska Brać Szlachecka bierze udział w rekonstrukcjach bitew. Jest wśród nich grupa piechoty, jak i konnych. / Fot. Anna SiudzińskaDla członków Kujawskiej Braci, czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów są najpiękniejsze do odtwarzania. Uważają bowiem, że okres wielkich zwycięstw, piękne karty naszej historii, zasługują na uwagę i przypomnienie. Grupa odtwarza polskie formacje wojskowe z początku XVII wieku, zarówno polskiego, jak i obcego autoramentu. Jest piechota, jest jazda. Wszyscy doskonale się uzupełniają i w czasie bitwy stanowią widowiskową całość. Pozazdrościć im można umiejętności władania bronią białą (choć i prochowa bywa w użyciu), a przede wszystkim wiedzy i niesamowitej umiejętności dzielenia się nią także z tymi, dla których historia bywa jedynie jednym z przedmiotów szkolnych.

"Już w dawnej Rzeczypospolitej mówiono o sławnych kujawskich biesiadach, na które wybrawszy się roztropnie było testamenta spisywać, bywało bowiem iż człek zdrowia a żywota mógł tam zbyć" - www.kujawskaszlachta.pl / Fot. Michał PiotrowskiKujawska Brać Szlachecka rok rocznie bierze udział w najciekawszych imprezach rekonstrukcyjnych - bywają w Gniewie, Tykocinie, Zamościu ale znani są także na Węgrzech czy Ukrainie. Organizują także własne imprezy, zgodnie z kujawską tradycją biesiadną. Oto co piszą na swojej stronie internetowej: "Już w dawnej Rzeczypospolitej mówiono o sławnych kujawskich biesiadach, na które wybrawszy się roztropnie było testamenta spisywać, bywało bowiem iż człek zdrowia a żywota mógł tam zbyć. My tradycji onej wierni i dzisiaj takowymi się zabawiamy, a kto raz z nami bywał ten sprawy nie zapomni".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.