Facebook Google+ Twitter

Kujawsko-pomorskie: Ekolodzy będą protestować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-07 18:35

Kopalnia Konin jest zaskoczona wiadomością o planowanym przez ekologów proteście przeciwko uruchamianej przez nią nowej odkrywce węgla brunatnego Tomisławice.

Do protestu przygotowują się ekolodzy Greenpeace z Polski i z zagranicy. Obrońcy środowiska budują wielki obóz w okolicach Jeziora Gopło w województwie kujawsko-pomorskim. Po otwarciu obozowiska zaczną zbierać podpisy przeciwników odkrywki. Zdaniem ekologów odkrywka spowoduje wysychanie jeziora koło Kruszwicy, może też mieć zgubny wpływ na cały ekosystem w regionie.

Rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Radosław Stankiewicz powiedział Radiu Merkury, że kopalnia nie otrzymała od ekologów żadnego pisma. Dodał, że obaw, jakoby odkrywka miała spowodować wysychanie jeziora, nie potwierdziły ekspertyzy. Rzecznik wyjaśnił , że ekspertyzy były potrzebne do tego, by kopalnia dostała koncesję na wydobycie węgla na tym terenie. "Przedsiębiorstwo ma wszystkie niezbędne dokumenty i opinie, by rozpocząć tam pracę. 16 listopada ma być także znana ekspertyza zamówiona przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Czekamy na nią ze spokojem" - powiedział Stankiewicz.

Wiadomo, że oficjalnie protest ma się rozpocząć w połowie listopada. Zdaniem Józefa Drzazgowskiego - szefa Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego "Przyjezierze" - będzie to największa akcja Greenpeacu w Polsce i na świecie w tym roku.

Ostatni duży protest ekologów w Polsce dotyczył Doliny Rospudy, przez którą miała przebiegać autostrada. Józef Drzazgowski uważa, że "porównywanie Rospudy z tym, co grozi części Kujaw i Wielkopolski jest jak "porównanie mrówki ze słoniem". Jego zdaniem odkrywka zagrozi dziesiątkom tysięcy hektarów jezior i żyznych ziem kujawskich.

Zgodnie z przepisami kopalnia po zakończeniu działalności odkrywki jest zobowiązana do rekultywacji terenu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.