Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28525 miejsce

Kujawy i ziemia dobrzyńska z lotu Pegaza

Już drugi rok funkcjonuje w sieci Włocławski Informator Kulturalny Pegaz. Jeżeli chcesz wiedzieć co się dzieje na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej w dziedzinie plastyki, fotografii czy szeroko pojętej sztuki, to musisz zajrzeć na tę stronę.

Jest ich obecnie trzech. Mieszkają we Włocławku, tam też pracują i tworzą. Stanowiąc i prowadząc Pegaza za główny cel przyjęli zamieszczanie informacji z dziedziny szeroko rozumianego malarstwa, rzeźby oraz Widok strony głównej Pegaza. / Fot. Zrzut z ekranufotografii. Na swojej stronie prezentują dokonania zarówno artystów profesjonalnych jak i ruchu amatorskiego z Włocławka i okolic.

O idei powstania oraz zasadach działania Włocławskiego Informatora Kulturalnego Pegaz mówi jeden z jego twórców i prowadzących, Adam Zapora, którego opowieści wysłuchałem podczas jednej z imprez kulturalnych, gdzie akurat mieliśmy okazję się spotkać.Jedna ze stron Pegaza. / Fot. Zrzut z ekranu

- Od początku grudnia 2007 roku w sieci pojawił się serwis internetowy, który za podstawowe zadanie przyjął przekazywanie informacji o działalności artystów z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Darek Grzelak, który już wcześniej podejmował próby stworzenia podobnego medium. Trzeba przyznać, że włocławska czy ogólnie rzecz biorąc kujawska grupa odbiorców sztuki postrzegała do tej pory twórców jako osoby istniejące od wystawy do wystawy. Pegaz odsłonił drugą stronę działania artystów, informując nie tylko o pracach pozaregionalnych, ale też przybliżając sylwetki malarzy, rzeźbiarzy, fotografików czy rękodzielników, pozwolił zajrzeć do pracowni, podejrzeć „od kuchni” to, co później można oglądać w galeriach całej Polski. Od marca 2008 roku do redakcji dołączył Adam Zapora, historyk sztuki i Redakcja Pegaza. Od lewej stoją Adam Zapora, Darek Grzelak, Jerzy Jabczyński. / Fot. Leszek Lubickiplastyk, a wkrótce także Jerzy Jabczyński, artysta plastyk, pedagog. Od tego momentu Pegaz poza informacjami zaczął też zaznajamiać odbiorców z opiniami na temat wystaw i innych działań artystycznych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Artykuły Jana Polaka (dyrektor Teatru Impresaryjnego), Janusza Nowierskiego (artysta plastyk) czy wypowiedzi Zbigniewa Steca (artysta plastyk) oraz Józefa Stolorza (artysta plastyk), pozwalają na rozbudowanie świadomości i wiedzy o szeroko pojętej sztuce. Poza prezentowaniem wiadomości i opinii Pegaz staje się też zjawiskiem integrującym środowisko twórcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.