Facebook Google+ Twitter

Kukiz opuścił komitet Marszu Niepodległości przez Kobylańskiego

11 listopada ulicami stolicy przejdą m.in. aż cztery duże manifestacje. Czy będzie spokojnie, godnie i prawdziwie świątecznie?

Sonda

Co będziesz robić 11 listopada?

 / Fot. Dawid Parus/PolskapresseOdbędzie się także 7 publicznych zgromadzeń. Czy w Święto Niepodległości będzie podobnie gorąco na ulicach, jak w zeszłym roku? Czy rozegrają się znowu starcia manifestantów i walki z policją? Organizatorzy uspokajają mieszkańców. W stołecznym ratuszu zgłoszono – jak dotąd – 11 form publicznego prezentowania poglądów w postaci marszów, wieców, demonstracji, personifikacji i manifestacji różnych środowisk społecznych, katolickich i politycznych, organizowanych zarówno przez prawicę, w tym radykalną i skrajną, jak i lewicę.

Zobacz też: Wyzwanie tygodnia. Udowodnij, że patriotyzm jest cool


W tym roku, pierwszy raz w Dniu Niepodległości, jeden ze świątecznych marszów, poprowadzi ulicami Warszawy, prezydent RP Bronisław Komorowski. Ma być to marsz "Razem dla niepodległej", organizowany wspólnie m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta. Inny marsz - "Gazety Polskiej", przejdzie pod patronatem Tomasza Sakiewicza. A jeszcze inny ma prowadzić - znany z rasistowskich i antysemickich wypowiedzi - prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), Jan Kobylański.

Wczoraj oficjalnie zrezygnował z członkostwa w komitecie honorowym "Marszu Niepodległości 2012", organizacji i środowisk prawicowych, który 11 listopada ma paradować ulicami Warszawy, muzyk Paweł Kukiz. Na przeszkodzie stanęła mu, i to podał jako powód, obecność w komitecie znanego antysemity, Jana Kobylańskiego. Paweł Kukiz o rezygnacji z komitetu honorowego poinformował na Facebooku.

Do Roberta Winnickiego, prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, Kukiz napisał: "Panie Robercie, w związku z udziałem pana Kobylańskiego w Komitecie Honorowym tegorocznego Marszu Niepodległości proszę o wykreślenie mojego nazwiska z tegoż Komitetu". I dodał: "Z Ku-Klux-Klanowcem również mi nie po drodze. Amen" – czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

Nie ma jeszcze święta, ani marszu na ulicach, nie widać na horyzoncie policji, ani przeciwników politycznych, czy religijnych, a w łonie członków poparcia "Marszu Niepodległości 2012", wybuchają już ostre zatargi i awantury. Pojawiły się m.in. konflikty z głównymi organizatorami Marszu Niepodległości - działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo Radykalnego (ONR). Wcześniej został wyrzucony z Komitetu Honorowego Marszu, Janusz Korwin-Mikke za niestosowną wypowiedź o niepełnosprawnych oraz że w Marszu Niepodległości "idą narodowi socjaliści".

Z kolei, organizatorzy Marszu Niepodległości 2012 poróżnili się z "Gazetą Polską", kiedy jej redaktor naczelny, Tomasz Sakiewicz, ogłosił: "Włączając się w Marsz Niepodległości, nie zamierzamy identyfikować się ze wszystkimi jego uczestnikami. Jesteśmy przeciwni radykalnym, sprzecznym z polską tradycją - Rzeczpospolitej wielonarodowej i wielowyznaniowej - hasłom. Dlatego też kluby "Gazety Polskiej" będą szły w marszu, ale we własnym sektorze, powołają własne służby porządkowe i będą odpowiadać przede wszystkim za siebie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedyś przed 1989 r byłam na " czynie dla Rzeczpospolitej " [ oczywiście zakazanym ] z okazji odzyskania niepodległości . Była wśród nas Pani , która przeszła cały szlak bojowy . Mówiła wówczas do mnie ...Ela ,czy doczekamy kiedyś ,że pójdziemy w barwnym korowodzie , ze śpiewem , radością cieszyć się z odzyskanej niepodległości ?
Z perspektywy lat myślę jak bardzo jesteśmy podzieleni i jak bardzo nie potrafimy się cieszyć. Czytając art o kłótniach organizatorów ,już zasmucają .
Pani Doktor NIE DOCZEKAŁA - może i lepiej ,że nie widzi jak dziś wygląda Święto Niepodległości.
Odeszła pełna nadziei .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.