Facebook Google+ Twitter

Kukliński w brązie - krakowski pomnik pułkownika

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-11-13 08:12

Setki krakowian przyszły do parku Jordana, by uczestniczyć w odsłonięciu pomnika Ryszarda Kuklińskiego. To 36. pomnik, który stanął w tej największej polskiej galerii pod gołym niebem.


fot. Adam Wojnar/Gazeta KrakowskaInicjatorem jego powstania i fundatorem jest prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa. Pomnik przedstawia popiersie Kuklińskiego w cywilnym ubraniu. Wykonał je Wojciech Siek. Modlitwę w intencji zmarłego dwa lata temu pułkownika odmówił kardynał Franciszek Macharski, w uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele władz województwa, kombatanci i rodzina Ryszarda Kuklińskiego.

 - Historia płk. Kuklińskiego budzi wiele emocji. Nigdy nie miałem wątpliwości w ocenie postawy tego niezwykłego człowieka - podkreślał wojewoda małopolski Maciej Klima. Jerzy Bukowski, reprezentant prasowy pułkownika stwierdził, że Ryszard Kukliński nigdy nie występował przeciwko Polsce. Z satysfakcją przyjął godność Honorowego Obywatela Miasta Krakowa i szablę oficerską od kombatantów. Przedstawiciele Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych byli zawiedzeni, że przy odsłonięciu popiersia nie usłyszeli informacji o mianowaniu go generałem i odznaczeniu orderem Orła Białego. Liczą, że stanie się to podczas przyszłorocznych uroczystości w maju.

O nominację generalską i order zabiegają od kilku lat. Pułkownik Ryszard Kukliński w latach 70. przekazywał CIA tajne dokumenty Układu Warszawskiego. W 1981 roku uciekł z kraju i został zaocznie skazany na śmierć. Wyrok uchylono w 1995 roku. Kukliński odwiedził Polskę trzy lata później. Zmarł w USA w 2004 r. Pochowano go w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
(MAS)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.