Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7464 miejsce

Kuks - niepozorna czeska wioska, która była luksusowym uzdrowiskiem

Alegorie cnót i występków, pozostałości po najwspanialszym czeskim uzdrowisku, pojemniki z lipowego drewna nasączone byczą krwią, stanowiące wyposażenie najstarszej w Europie apteki. Wszystko to znajdziemy w maleńkim czeskim miasteczku Kuksie.

Jedna z najstarszych aptek w Europie. Przepiękne barokowe zdobienia , meble i oryginalne pojemniki. Co ciekawe- nadal pachnie tu ziołami. / Fot. Marta ŚwiączkowskaKuks - obecnie niepozorna, czeska wioska leżąca zaledwie 35 km od polskiego przejścia granicznego w Kudowie Zdr., 270 lat temu była najznamienitszym, luksusowym uzdrowiskiem.

Wykorzystując odkryte tu źródła mineralne właściciel Kuksu hrabia Antonin Špork postanowił stworzyć kompleks rekreacyjno-leczniczy. Pod koniec XVII wieku było to najbardziej znamienite miejsce rozrywki i wypoczynku czeskiej szlachty. Dodatkowo stało się ono ośrodkiem życia artystycznego i naukowego ówczesnych Czech. Pomysłodawca i fundator uzdrowiska był synem jednego z najbogatszych ludzi w cesarstwie - Johana Šporka, który służąc w armii dorobił się tytułu hrabiego i zgromadził ogromny majątek.

Schody, które wiodły do Pałacu Sporka. Po kamiennych stopniach płynęło wino. / Fot. Marta ŚwiączkowskaAntonin wcześnie rozpoczął edukację i mając zaledwie 16 lat ukończył uniwersytet w Pradze. Następnie ruszył w podróż po Europie zwiedzając Włochy, Hiszpanię, Francję, Anglię, Niderlandy i Belgię. Stał się zgodnie z duchem epoki - mecenasem sztuki i przyjacielem nauk. Zbudował i zgromadził ogromną bibliotekę, a sam napisał, bądź przetłumaczył w ciągu życia ponad 150 książek i rozpraw religijnych i filozoficznych. Kontaktował się z licznymi osobistościami swego okresu, np. z kompozytorami Antonim Vivaldim oraz Johannem Sebastianem Bachem. W trakcie budowy sprowadził do Kuksu Dawne Lapidarium - obecne schronienie oryginalnych kamiennych rzeźb Brauna / Fot. Marta Świączkowskawybitnych artystów m.in. Matthiasa Bernarda Brauna, tyrolskiego rzeźbiarza, autora Wizji św. Ludgardy na moście Karola w Pradze. Prace projektowe powierzył włoskiemu architektowi Giovanniemu Battiscie Alliprandiemu. Pracował tu również czeski malarz Piotr Brandelow i niemiecki grawer Michał Rentzow.

Powstała następująca koncepcja: rzeka Łaba płynąca w dolinie rozdzielała uzdrowisko na 2 części. Wspinając się na lewym brzegu, po ozdobnych schodach, po których do dziś czasami płynie wino, dochodziło się do pałacu-rezydencji Šporka oraz części uzdrowiskowo-rozrywkowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wieliczanka
  • Wieliczanka
  • 10.04.2012 21:44

Rzeczywiście po przeczytaniu artykułu faktycznie warto pojechac tam

Komentarz został ukrytyrozwiń
ULanka
  • ULanka
  • 10.04.2012 14:12

Piekny ten KUks ! Warto zwiedzic ! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najsmutniejsze jest to, ze informacje w internecie sa bardzo skąpe...naszukałam się nieźle , żeby coś znaleźć. A trafiliśmy tam naprawdę przypadkiem....Ponoć we wrześniu jest tam święto wina...i wtedy płynie po tych schodach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo obszerny i wszechstronny przewodnik. Piękne i bogate miejsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno warto jest zwiedzic ten czeski kurort! o takiej tradycji i historii. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.