Facebook Google+ Twitter

Kulinaria z historią w tle. Cz.III. Zrazy i ziemniaki po nelsońsku

Urodzony 29 września 1758 roku Burnham Thorpe w hrabstwie Norfolk w przyszłości admirał angielski, wicehrabia, a także książę Brontu - to oczywiście Horatio Nelson. Najsłynniejszy admirał angielskiej Royal Navy .To on pokonał flotę Francji.

Kiedy dwunastoletni Horatio wstąpił do służby na żaglowcu dowodzonym przez jego wuja, kapitana Maurice'a Sucklinga, nikt nie przypuszczał, że będzie to wojownik i wielki wódz. Najpierw jednak brał udział w wyprawach do Indii Wschodnich. 9 lat służył w Indiach Zachdnich, zdając w 1877 r. egzamin na stopień porucznika i otrzymał przydział na fregatę HMS Lowestoffe.

Szybko awansował na komandora i w 1879 r. na dowódcę 32-działowej fregaty HMS Hinchinbrooke. Od 1887 r. do 1793 roku był przeniesiony do rezerwy. Kiedy objął dowództwo 62-działowego okrętu liniowego HMS Agamemnon, wyruszył na wojnę z Francją. W czasie ataku na rodzinną wyspę Napoleona Korsykę stracił wzrok w prawym oku.

Za bohaterstwo w bitwie morskiej z okrętami hiszpańskimi u przylądka Św. Wincentego otrzymał Order Łaźni i awans na kontradmirała. 25 lipca 1897 r. został ranny, w wyniku czego stracił prawe ramię. W 1798 roku pokonuje armadę francuską w delcie Nilu. Po bitwie nad Nilem otrzymał stopień wiceadmirała i od 1801 r. służył we flocie bałtyckiej. Doprowadził do poddania się sprzymierzeńców Francji, Duńczyków.

Po wybuchu kolejnej wojny z Francuzami znalazł się na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych i przez 2 lata w okolicy Tulonu blokował flotę francuską. Na żaglowcu HMS Victory 21 pażdziernika 1805 r .rozgromił połączone floty Francji i Hiszpanii w bitwie pod Trafalgarem, gdzie został postrzelony w kręgosłup. Zmarł tego samego dnia w poczuciu kolejnego wielkiego zwycięstwa.

Jak głosi legenda ciało Nelsona było przewiezione w beczce z brandy, przywiązana do głównego masztu HMS Victory i trzymana pod strażą. Po dotarciu do Wielkiej Brytanii, a konkretnie do
Londynu urządzono mu państwowy pogrzeb i pochowano w katedrze św.Pawła. Dla uznania jego zasług w 1849 r. w Londynie na Trafalgar Square wystawiono mu kolumnę - pomnik. Tak zakończyła się historia jednego z największych dowódców flot wojennych, który potrafił dostosować siłę ognia żaglowców do potrzeb ówczesnego pola walki.

W porcie W Portsmouth stoi HMS Victory – żaglowiec udostępniony turystom i miłośnikom jego dokonań wojennych. Na tym to żaglowcu walczył, wygrywał i dokonał swego żywota admirał Horatio Nelson.

Smakosze kulinariów dla uhonorowania jego zasług i pamięci o niecodziennym bohaterze przygotowują zrazy i ziemniaki po nelsońsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Basia już dostala odpowiednią dyspozycję! Mniaaammmm!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.