Facebook Google+ Twitter

Kulisy "Psychozy" - prekursora thrillerów psychologicznych

Jakie było hasło reklamowe "Psychozy"? Kto finansował ten film? Czy spotkał się on z dobrym przyjęciem? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książki "Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy" Stephena Rebello.

okładka / Fot. wydawnictwo SQNZ pewnością każdy słyszał o Alfredzie Hitchcocku i jego głośnym filmie "Psychoza". Wiele osób prawdopodobnie widziało ten film niejeden raz. Najbardziej rozpoznawalną sceną jest oczywiście morderstwo pod prysznicem, które przeszło do historii kina. Choć od jego produkcji minęło ponad 50 lat, thriller ten nadal przeraża i szokuje widza.

Stephen Rebello, zafascynowany tym wielkim reżyserem i samym filmem, postanowił napisać książkę na ich temat. W tym celu przeprowadził wywiady z ekipą pracującą przy produkcji filmu, w tym z samym Hitchcockiem. Książka stanowi zbiór faktów z życia reżysera i ciekawostek na temat powstawania filmu. Co więcej, zawiera w sobie wiele informacji na temat powieści Roberta Blocha pod tym samym tytułem oraz Eda Geina, zwanego Potworem z Wisconsin.

Według Rebello inspiracją do opisanych w "Psychozie" zbrodni był właśnie Ed Gein, seryjny morderca z Wisconsin. Ten dziwak i odludek, jak określali go sąsiedzi, mieszkał sam. Dzielił swój dom "jedynie" z dwiema kościami piszczelowymi, dwojgiem ludzkich ust zawieszonych na żyłce, garścią ludzkich nosów leżących na kuchennym stole, portmonetką, bransoletką oraz czterema krzesłami z ludzkiej skóry, schludnym rządkiem dziewięcioma wykrzywionych ludzkich czaszek oraz zrolowaną parą legginsów i skórzaną "kamizelką" wyciętą wraz z piersiami jakiejś nieszczęśnicy.

Potwór ten stał się pierwowzorem Normana Batesa, bohatera powieści Blocha, na kanwie której stworzono scenariusz do filmu. Gdy sprawą Geina zainteresowały się media, autor zaczął notować wszystko na jej temat. I tak zrodził się pomysł na książkę. Jak mówił sam Bloch Ciekawiło mnie jak ten mężczyzna, którego nikt nie podejrzewał o jakieś przewiny, w mieście, w którym kiedy ktoś kichnął na północnych krańcach, to na południowych już o tym mówiono „na zdrowie”, niespodziewanie został zdemaskowany jako masowy morderca. Pomyślałem sobie: to jest doskonała historia. Gdyby nie jego determinacja w zbieraniu informacji, nigdy nie powstał tak znakomity thriller (zarówno książka jak i film).

Stephen Rebello w ciekawy sposób opisuje także etapy powstawania filmu - począwszy od umowy z wytwórnią filmową, poprzez pisanie scenariusza, preprodukcję (w tym m.in. obsada, scenografia, charakteryzacja), zdjęcia, postprodukcję (w tym m.in. poprawki, dźwięk i muzyka, pierwsze pokazy) i publicity, skończywszy na wejściu filmu na ekrany. Autor przedstawia także echa sławy oraz dalsze losy ludzi związanych z produkcją filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.