Facebook Google+ Twitter

Kulminacja obchodów Roku Wojciecha Korfantego

W 2009 roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego. By uczcić jego pamięć Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2009 Rokiem Wojciecha Korfantego. Wydarzenia najbliższych dni będą kulminacją rocznicowych uroczystości.

Trwają zapowiadane w artykule Adama Lutostańskiego obchody Roku Wojciecha Korfantego.
15 sierpnia o godzinie 20 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie znajduje się popiersie Wojciecha Korfantego , odbędzie się koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Przed koncertem, o godzinie 18 delegacja Województwa Śląskiego złoży wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach , gdzie znajduje się pomnik poległych Powstańców Śląskich oraz ich mogiły. Chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" uświetni tę chwilę uroczystym odśpiewaniem "Roty". Natomiast o godz. 19 kwiaty złożone zostaną na Grobie Nieznanego Żołnierza.

20 sierpnia, czyli dokładnie w 70. rocznicę pogrzebu Wojciecha Korfantego na jego grobie, mieszczącym się na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach , zostaną złożone kwiaty, a o godz. 16 w kościele p.w. św. Piotra i Pawła odbędzie się Msza św. w jego intencji. Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerują ulicami Katowic, przy akompaniamencie orkiestry dętej, na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie zebrani wysłuchają przemówień Marszałka i Wojewody przeplatanych fragmentami wystąpień Wojciecha Korfantego. Około godziny 19.45 odbędzie się widowisko multimedialne Videopomnik W. Korfantego „Zbrodnia i kara” zrealizowane przez Piotra Szmitke .

Godnym uwagi jest również jedno z największych wydarzeń artystycznych Roku Wojciecha Korfantego, multimedialne widowisko z wykorzystaniem najnowszych technik światła i dźwięku „Wojciechowi Korfantemu-Rapsod Śląski” , które odbędzie się 22 sierpnia o godz. 21 na placu Sejmu Śląskiego. Tematem przewodnim widowiska będzie osoba Wojciecha Korfantego. W nowoczesnej, multimedialnej formie, za pomocą światła i dźwięku widzom i słuchaczom zostanie przekazana wiedza o dziejach Polski i regionu. Wśród wykonawców znajdą się między innymi: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Józef Skrzek , Justyna Steczkowska , Marek Torzewski oraz grupa taneczno-akrobatyczna Mira-Art..

Przekazanie historii z wykorzystaniem nowoczesnych technik ma szansę lepszego przemówienia zwłaszcza do młodego pokolenia. Warto więc poznawać historię w ten przystępny, ciekawy i oryginalny sposób, zwłaszcza gdy nic nas to nie kosztuje, gdyż wstęp na spektakle jest wolny.
Program obchodów Roku Korfantego wraz z opisem poszczególnych wydarzeń zamieszczony został na stronie internetowego serwisu obchodów Roku Wojciecha Korfantego. Można tam także znaleźć między innymi biografię Wojciecha Korfantego, wykaz wydawnictw poruszających tematykę związaną z Wojciechem Korfantym, a także informacje na temat jego twórczości.

Niech pamięć o Wojciechu Korfantym, symbolu polskości na Górnym Śląsku, trwa w naszej pamięci i stanowi wzór dla kolejnych pokoleń.

Źródło: silesia-region.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.