Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2810 miejsce

Kult ciała czy kultura ciała?

Ze zjawiskiem kultu ciała spotykamy się już wszędzie. Na sile przybiera on przede wszystkim w mediach – ciało ukazywane jest jako rzecz i coś czemu należy oddawać cześć. Jakie są tego konsekwencje?

 / Fot. Plakat kampanii społecznejNie od dziś wiadomo, że to właśnie sfera intymności i płciowości człowieka wzbudza największe emocje. Nagość i seksualne podteksty to niemal codzienność w dzisiejszym świecie a najlepszym przykładem jest chyba rynek reklamy. Nie trzeba jednak długo się zastanawiać, by stwierdzić, że sylwetki prezentowane nam przy okazji reklam kosmetyków, bielizny czy nowych trendów w modzie są po prosu nierzeczywiste.

Jak powszechnie wiadomo to właśnie kobiety przywiązują do swojego wyglądu największą wagę. Dbają o włosy, cerę a przede wszystkim smukłą figurę. To co prezentują media powoduje nakręcanie chęci dążenia do ideału, ideału, który bardzo często okazuje się nieosiągalny. Nie brakuje kobiet, dla których dążenie do idealnych wymiarów kobiecego ciała wykreowanego przez telewizję stało się obsesją – obsesją, która wykreowała dzisiejsze kanony piękna.

Od niepotrzebnego i nieprzemyślanego odchudzania i obsesyjnego dbania o swoje ciało do anoreksji nie jest daleko, szczególnie w przypadku nastolatek. Zaczyna się bardzo niewinnie – „chcę stracić tylko parę kilogramów i wyrzeźbić sobie sylwetkę”. Z miesiąca na miesiąc dziewczyny jedzą coraz mniej, uważając że kalorii, które spożywają jest wciąż za dużo. Z czasem przestają jeść w ogóle. Pamiętajmy, że anoreksja to problem przede wszystkim psychiki – dziewczynie cały czas wydaje się, że waży za dużo. Ale jak ma być inaczej skoro przesłanie przydrożnych billboardów i telewizyjnych reklam jest jasne – nie jesteś dość dobra, trzeba ci pomóc żebyś była piękna. - Najprościej mówiąc, anoreksja bierze się przede wszystkim z czynników społecznych. Bardzo ważną rolę odgrywa komunikacja w rodzinie, relacje z rówieśnikami, a przede wszystkim to czym karmią nas mass-media - mówi w rozmowie z Wiadomosciami24.pl psycholog Dominik Gawęda z Katowic.

Dbanie o wagę, smukłą figurę i odpowiednie kształty powodują, że kobietom bardzo często ciężko jest zaakceptować samą siebie. Mają kompleksy, trudno im uwierzyć we własne możliwości, a przede wszystkim w swoje wewnętrzne piękno, jedyność i niepowtarzalność. Okazuje się jednak, że doskonała figura i zadbane ciało wcale nie zagwarantują szczęścia. Psychologowie przyznają, że ich gabinety pełne są niespełnionych i niezadowolonych z życia piękności, które mają ogromne problemy z ułożeniem sobie życia, przede wszystkim osobistego i dotyczy to również relacji z mężczyznami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

anonim
  • anonim
  • 22.04.2011 16:31

plagiat! http://ciekawostka.wordpress.com/2007/05/07/kult-ciala/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.