Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6548 miejsce

Kult świętego Huberta

Trzeci dzień listopada, to dzień świętego Huberta, patrona myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców. W tradycji ludowej św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję.

Święty Hubert, obraz Mistrza Żywotów Maryi z Werden. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Meister_des_Marienlebens_von_Werden_001.jpg/399px-Meister_des_Marienlebens_von_Werden_001.jpgJak głoszą podania, zamiłowanie do polowań uwidaczniało się u przyszłego świętego od najmłodszych lat. W trakcie jednego z nich,w Pirenejach, mając zaledwie czternaście lat, uratował swemu ojcu życie przed atakiem niedźwiedzia. W ogóle początkowo prowadził hulaszcze i pozbawione wszelkich trosk życie.

Królewski potomek

Święty Hubert przyszedł na świat w Brabancji w roku 655, będąc potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Gdy stał się pełnoletni, został wyprawiony przez rodziców na dwór króla Frankonii, gdzie ożenił się z córką zamożnego szlachcica, Pepina z Heristal. Ze związku tego narodził się syn Floribert, który także, jak święty Hubert został biskupem Liege. W dalszym ciągu, ponad obowiązki małżeńskie i rodzicielskie przedkładał polowania i hulanki w towarzystwie najbliższych towarzyszy łowów. Ale do czasu, gdy podczas jednego z takich polowań w Górach Ardeńskich, a było to w Wielki Piątek, napotkał w kniei białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Spotkaniu temu miał towarzyszyć głos samego Stwórcy, przestrzegający myśliwego przed jego niepohamowaną pasją łowiecką i nakazujący mu udać się do Lamberta, biskupa Maastricht - Tongres.

Sakra biskupia

Zgodnie z nakazem sumienia, Hubert udał się na posługę kapłańską do biskupa Lamberta. Poszerzanie wiedzy teologicznej i prowadzenie aktywnej działalności misyjnej w Ardenach i Brabancji, pozwoliło mu na otrzymanie około roku 705 sakry biskupiej z rąk papieża Sergiusza. W swej posłudze biskupiej odniósł wiele sukcesów, potrafiąc jak na ówczesne czasy zjednywać ludzi do wiary chrześcijańskiej. Po śmierci swego nauczyciela, został biskupem Maastricht. Około roku 717 biskupstwo to oraz relikwie świętego Lamberta przeniósł do Liege.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.