Facebook Google+ Twitter

Kultura czy cooltura ?

8 października 2008 r., w zduńskowolskim Ośrodku Pamięci Świętego Maksymiliana, odbyło się spotkanie dyskusyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Poświęcone zostało ono tematyce współczesnych zagrożeń kultury chrześcijańskiej.

Spotkanie dyskusyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, n.t. współczesnych zagrożeń kultury chrześcijańskiej (Zduńska Wola, 8.X.2008) / Fot. Marcin KluczyńskiW spotkaniu wzięło udział ponad 150 przedstawicieli młodego pokolenia zduńskowolan. Poprowadził je ks. dr Stanisław Skobel, specjalista w dziedzinie teologii moralnej, rektor Instytutu Teologicznego w Łodzi. Przez kilka lat mieszkał on we Francji, gdzie pracował nad swoim doktoratem.
Mimo, że prelegent jest od wielu lat wyłącznie wykładowcą akademickim, spotkanie nie miało charakteru wykładu, ale raczej podzielenia się refleksjami na temat w ogóle współczesnej kultury. Na wstępie prowadzący wyjaśnił samą definicję kultury. Często to słowo kojarzy się nam z muzyką, teatrem, filmem, poezją. I słusznie. Jednak, są to już wytwory naszej kultury, która swoje źródło ma w nas samych, w naszej tożsamości, historii, przekonaniach, poglądach, celach życia. Są one wyrażeniem, tych wartości, które chcemy przekazać innym, promować.

Wśród zagrożeń kultury ogólnie rozumianej, wymienił na pierwszym miejscu jej komercjalizację. ks. dr Stanisław Skobel / Fot. Marcin KluczyńskiOsiąga ona ogromne rozmiary i pociąga tłumy, przede wszystkim w krajach rozwiniętych, ale oczywiście nie tylko. Charakteryzuje się prostotą przekazu, nierzadko towarzyszy jej skandal, wyjście poza normy etyczne i moralne. Banalna treść, okraszona wysokim budżetem robi wrażenie na odbiorcach całego świata. Spłyca umysł i nie wymaga od nas głębszej refleksji, służy wyłącznie rozrywce, najczęściej załatwieniu czyichś interesów. Z drugiej strony jednak, dzięki massmediom żyjemy w czasach, w których informacja z drugiego końca świata dociera do nas niemal natychmiast.

Wśród zagrożeń samej kultury chrześcijańskiej pojawiły się kwestie fanatyzmów religijnych – i to nie tylko ze strony religii niechrześcijańskich. Problemem może stać się niebawem uwydatniający się coraz bardziej podział społeczeństw na ludzi bardzo bogatych i skrajnie biednych. Tych drugich może być po prostu nie stać na udział w wydarzeniach kulturalnych. Jeden z księży obecnych z młodzieżą na sali, poddał pod dyskusję twierdzenie, że zagrożeniem kultury są także subkultury. Głos w tej sprawie zabrała młodzież. Według niej, subkultury nie są szkodliwe. Jest to jedna z dróg poszukiwania swojej tożsamości. To poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania ludzkiej egzystencji, szukanie swego miejsca w świecie, charakteryzuje młodzież. Wrzucenie wszystkich subkultur do jednego worka i nazwanie ich destrukcyjnymi, byłoby dużym i niesprawiedliwym uproszczeniem. Słuchanie ostrej muzyki rockowej jest kojarzone z subkulturą, jednak samo w sobie nie niesie przecież nikomu zła – może poza pogorszeniem słuchu, oczywiście. Wszystko zależy od treści, jakimi ta muzyka emanuje - mówili młodzi.

Spotkanie dyskusyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, n.t. współczesnych zagrożeń kultury chrześcijańskiej. (Zduńska Wola, 8.X.2008) / Fot. Marcin KluczyńskiTrzeba być czujnym, mieć rzeczywiście oczy i uszy szeroko otwarte na to, co się ogląda, czyta i czego słucha. „Kultura jest wyrazem tożsamości człowieka (…) człowiek ją tworzy i poprzez nią tworzy siebie.” – mówił Jan Paweł II, który kulturę widział jako ogromną siłę, poprzez którą człowiek przemawia i wyraża siebie, ale i też poprzez którą do człowieka można dotrzeć. Zaś „wiara, która nie staje się kulturą jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie” (Jan Paweł II). Papież Polak nauczał, że miejscem spotkania Kościoła z kulturą jest świat, a w nim człowiek. Podkreślał, że prawdziwa kultura jest humanizacją, podczas gdy niekultura, czy kultury fałszywe, dehumanizują. Nie bał się otwierania na nowe kultury, o czym świadczą liczne jego pielgrzymki, w trakcie których często sprawował liturgię wzbogaconą o elementy lokalnych kultur – taniec, śpiew, stroje.

Cieszący jest aktywny udział młodych w dyskusji. Podsumowując, spotkanie było udaną próbą refleksji nad współczesnymi zagrożeniami kultury, z którego uczestnicy z pewnością zaczerpnęli sporo wiedzy. Katecheza, czy godziny wychowawcze w szkole, nie wystarczają do tak szerokiego ujęcia istotnego tematu kultury. Dlatego chyba potrzeba spotkań takich jak to.

Spotkanie odbyło się w ramach XIII Dni Świętego Maksymiliana, które trwają w Zduńskiej Woli od 5 do 12 października 2008 r. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie organizatora: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To prawda. Dziękuję za plusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.