Facebook Google+ Twitter

Kultura Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Dalekowschodnie wyroby z brązu, uzbrojenie, kamienne i drewniane rzeźby a także ceramika i wyroby z kamieni szlachetnych - to wszystko podziwiać można do końca roku w Kamienicy pod Gwiazdą na wystawie "Świat Orientu".

Po lewej budda z Tajlandii (XIII w., brąz złocony inkrustowany); W środku Lu Pan, patron stolarzy i budowniczych. Po prawej miecz dadao, gim i sai z XIX w. / Fot. Łukasz Kołtacki„Świat Orientu” to wystawa Muzeum Okręgowego w Toruniu będąca niezwykłym spotkaniem z kulturą Dalekiego Wschodu. Kolekcja obejmuje przedmioty pochodzące z Chin, Tybetu a także Syjamu, Korei, Wietnamu, Indii oraz Japonii. Jest to także prawdziwa podróż w czasie, bowiem pochodzą one z okresów od 1600 roku p.n.e., po wiek XVIII naszej ery. Zobaczyć można między innymi japoński miecz samurajski czy ziemskie wcielenie Buddy pochodzące z czasów panowania chińskiej dynastii Tang. W dalszej części ekspozycji, obok broni chińskiej i indyjskiej leży XVI-wieczna broń palna.

W pomieszczeniu poświęconym wyrobom z brązu znajdują się przedmioty użytkowe i religijne. Przyjrzeć się można liczącym ponad trzy tysiące lat naczyniom na wino, kadzielnicy z czasów panowania dynastii Ming czy rzeźbom kultowym z Tybetu, Indii i Syjamu. Na I piętrze kamienicy znajdują się z kolei płaskorzeźby z kamienia z VI wieku oraz buddyjska stela datowana na XI-XIII wiek.

Po lewej bogini Guanyin z drewna z resztkami polichromii (618-907 r.), w środku głowa boga długowieczności Shouxiang z drewna inkrustowanego kością, Japonia XVIII w., po prawej chińska waza / Fot. Łukasz Kołtacki Lewa góra - chińskie figurki grobowe sprzed X wieku. Prawa góra - figurka konia z terakoty i glazury z tego samego okresu. Lewy doł - donice ze scenami dworskimi, XIX w. Prawy dół - półmiski, talerze i waza z wazonem z XVIII w. / Fot. Łukasz KołtackiWśród wyrobów ceramicznych zobaczyć można naczynia pochodzące z okresu dynastii Song, Ming oraz Qing czyli z okresu od 960 do 1912 roku. Oprócz nich wystawione są XVII-wieczne wyroby japońskie, między innymi z kolekcji drezdeńskiej Augusta II Mocnego – tej która uważana jest za największą i najbardziej liczącą się kolekcję porcelany w Europie. II piętro zajmują między innymi wyroby z kamienia a także kamieni szlachetnych z okresu panowania cesarza Qianlong (1736-1795) - nefrytu, adeitu, agatu czy steatytu.

Ceny biletów: normalny 7,- ulgowy 4,-
Miejsce: Kamienica pod Gwiazdą, ul. Rynek Staromiejski 35, Toruń
Czynne: wtorek-niedziela, od 11.00 do 17.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ za wyczerpujący news i zdjęcia. Warto by zobaczyć. Szkoda, że wystawa czynna tylko do końca roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie przedstawione, będzie trzeba się wybrać.
W środy chyba nawet wstęp jest bezpłatny http://www.muzeum.torun.pl/portal.php?aid=1200317262478b634e04c05

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.