Facebook Google+ Twitter

"Kultura grup dyskusyjnych w Internecie". Recenzja książki Justyny Lipińskiej

Książka "Kultura grup dyskusyjnych w Internecie", autorstwa dr Justyny Lipińskiej bardzo pomogła mi w napisaniu licencjatu, dlatego postanowiłem zamieścić tutaj jej recenzję. Gorąco zachęcam do przeczytania tej pozycji.

Książka, którą postanowiłem zrecenzować - „Kultura grup dyskusyjnych w Internecie” autorstwa Dr Justyny Lipińskiej, wydana została w Toruniu w 2008 roku. Autorka z wykształcenia jest pedagogiem i specjalistką zarządzania i marketingu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zjawisk tworzenia się i funkcjonowania organizacji sieciowych w oparciu o grupy społeczne występujące w rzeczywistości wirtualnej. Problematyka komunikacji społecznej oraz wpływy mediów na zachowania prospołeczne i antyspołeczne grup i jednostek w świecie rzeczywistym i wirtualnym to kolejny obszar dociekań naukowych. Opracowania naukowe autorki dotyczą przede wszystkim społecznych i kulturowych aspektów działania współczesnych mediów.

Głównym zagadnieniem książki jest ww. kultura grup dyskusyjnych w internecie. Lipińska pragnie przybliżyć tę problematykę czytelnikom poprzez dokładną analizę zachowań ludzi udzielających się w grupach dyskusyjnych. Intensywny rozwój technologii teleinformatycznych powoduje pojawianie się nowych form komunikacji, sprzyjających tworzeniu się specyficznej kultury sieciowej w społecznościach internetowych, funkcjonujących w rzeczywistości wirtualnej o charakterze organizacyjnym. Takim przykładem są właśnie grupy dyskusyjne, które spośród wielu struktur sieciowych wytwarzają charakterystyczną tylko dla siebie, odróżniającą ją od innych, kulturę organizacyjną.

Książkę zaliczam przez to, do książek o tematyce socjologicznej. Sama autorka tłumaczy czytelnikom motywy wybrania danej tematyki pracy: „Zainteresowanie tym zagadnieniem określiło przedmiot moich badań, którym są zachowania kulturowe, będące odzwierciedleniem kultury organizacyjnej w badanych grupach dyskusyjnych, zdeterminowane są specyfiką rzeczywistości wirtualnej sprzyjającej zachowaniom kulturowym charakteryzującym się brakiem bezpośredniego kontaktu fizycznego”. Praca zawiera sześć rozbudowanych rozdziałów wraz z podrozdziałami.

Rozdział pierwszy dotyczy grup dyskusyjnych oraz organizacji sieciowej. Ukazuje czytelnikowi charakterystykę oraz strukturę tychże grup. W kolejnym rozdziale możemy przeczytać na temat zachowań grupowych członków grup dyskusyjnych. Jest to skomplikowana analiza uwidaczniająca mechanizmy zachowań członków grup. Następnie dowiadujemy się o praktyce komunikacyjnej w grupach dyskusyjnych. Autorka w tym rozdziale chce przedstawić jak wyglądają takie procesy w grupach. W dalszych rozdziałach poruszana jest m.in. kwestia komunikacji sieciowej – dyskurs teoretyczny i praktyczny. Lipińska zwraca uwagę w tej części pracy na sposoby porozumiewania się w grupach, chce ukazać również czytelnikowi typy, modele komunikacji, które panują w grupach dyskusyjnych.

Każdy z rozdziałów zawiera niezwykle cenne uwagi dla ludzi poszukujących informacji na temat grup dyskusyjnych, sytuacji na nich panujących oraz relacji zachodzących między użytkownikami danych grup. Mnie osobiście zainteresowały i wywarły bardzo pozytywne wrażenie, rozdziały zawierające wnikliwe dane, niezwykle użyteczne np. przy pisaniu pracy licencjackiej.

Styl i język, który posługuje się autorka jest zrozumiały i przystępny. Nie sprawia problemów podczas czytania. Układ dzieła jest klarowny, każdy następny rozdział, bezpośrednio nawiązuje do poprzedniego, co ułatwia czytelnikowi zrozumienie teorii Lipińskiej. Wartość merytoryczna książki jest na wysokim poziomie, ponieważ autorka w sposób zrozumiały ukazuje nam zawartą tematykę grup dyskusyjnych. Autorka opiera się na zróżnicowanej bibliografii i korzysta z wielu prac stworzonych w ostatnim półwieczu. Książka „Kultura grup dyskusyjnych w Internecie” jest na swój sposób nowatorską pozycją. Internetowe grupy dyskusyjne są dosyć nowoczesnym zjawiskiem dla ludzi, a Lipińska bardzo składnie ukazuje tę nowoczesność w życiu zwykłego obywatela - użytkownika Internetu.

Cena książki waha się w portalach internetowych w granicach 25-30 zł. Pozycję tę można również znaleźć w tradycyjnej księgarni.

Reasumując, książka napisana przez dr Justynę Lipińską jest bardzo atrakcyjną pozycją dla ludzi o zróżnicowanych zainteresowaniach. Książka ta znajduje zastosowanie w życiu codziennym zwykłego, szarego człowieka korzystającego z Internetu, oraz udzielającego się tam w różny sposób np. tworzącego strony www. Pozycję tą może również z pewnością przeczytać użytkownik, który jest nie do końca świadomy swoich działań i poczynań w Internecie. Publikacja naprawdę jest warta polecenia, czyta się ją sprawnie. Możliwe, że nie jestem obiektywnym recenzentem, ale książka wciągnęła mnie. Wynika to prawdopodobnie z tego, że dzieło porusza tematykę, która mnie interesuję, a kolejnym plusem jest to, że książka pomogła mi w tworzeniu pracy licencjackiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.