Facebook Google+ Twitter

Kultura na imprezach masowych. Czy to w ogóle możliwe?

W mediach, oprócz wątku katastrofy smoleńskiej, pojawia się jeszcze jeden temat. Mianowicie: Czy zdążymy przed Euro? Moim zdaniem może i zdążymy, ale poziom naszej kultury „stadionowej” pozostanie na równi z grą polskiej kadry narodowej.

Pojęcie kultura

Najpopularniejsza internetowa encyklopedia termin „kultura” definiuje następująco: ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych, takich jak wzory myślenia i zachowania. W takim razie zapytam, skąd niektórzy ludzie czerpią wzorce?

Dla przeciętnego nastolatka bycie kulturalnym jest nudne. Pozostali, którzy dbają o swój własny indywidualizm osobowościowy, są niszą, która powoli zanika przez liczne represje ze strony rówieśników. Wzorce, jakie lansują media czy Facebook, odbiegają od poziomu kultury wysokiej. Wyjścia do teatru czy opery nie są na topie.

Uważam, że dzięki idei imprez masowych, poznałam bardzo ciekawych ludzi, którzy stali się moimi przyjaciółmi. Szukam tam kulturalnej wymiany światopoglądowej. Niestety, kulturalne imprezy masowe zdarzają się stosunkowo rzadko. Pozostałe stają się przekleństwem dla porządkowych, którzy mają pilnować kilkanaście tysięcy osób pod wpływem alkoholu, potęgującego agresję, spowodowaną czasem różnicami rasowymi czy ideowymi.
Nieubłaganie zbliża się Euro 2012. Opinię publiczną interesują „sukcesy” naszej kadry narodowej. Mnie zaś zainteresował nastój, jaki będzie panował na stadionach, w miasteczkach footbolowych z telebimami czy na ulicach miast. A żeby móc pisać o tej atmosferze, trzeba zastanowić się nad dwoma podstawowymi terminami ze słownika stadionowego: kibic i kibol.

Kibic a kibol

Termin kibic został nieświadomie wyparty przez słowo kibol. Powstają liczne stereotypy na temat kiboli, ale niektórzy ludzie nie dostrzegają barykady, jaka dzieli słowo kibol i kibic. Widzą dwa słowa, które różni kilka liter, często mylą jedno z drugim. A słowa te przedstawiają całkiem różne sposoby myślenia, zachowania i światopoglądy. Ujednolicanie tych słów jest niezwykle krzywdzące dla, z reguły, kulturalnych kibiców. Niestety, coraz częściej dobrzy kibice stanowią pojedyncze jednostki, które w kilkutysięcznym tłumie umieją zachować resztki, sądzę, że godności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.