Facebook Google+ Twitter

Kultura norweska w Polsce

Czytanie sztuki pt. "Wernisaż" Cecilie Loveid to cześć projektu Teatru Polskiego pod hasłem "Strefa: Norwegia", międzynarodowego projektu mającego za zadanie przybliżyć nam sztukę i kulturę norweską.

"Wernisaż" to zarazem czwarty już sezon inicjatywy znanej jako "czynne poniedziałki", w ramach której widzowie mogą przysłuchiwać się rozmaitym tekstom dramatycznym czytanym przez wrocławskich aktorów.

Na początek coś więcej o "Strefie: Norwegia". Jest to projekt realizowany przez Teatr Polski we Wrocławiu, w który zaangażowało się także Ministerstwo Kultury i Ambasada Norweska. Zaproszono nawet norweską księżniczkę Martę Luizę, z czego jednoznacznie wynika, iż jest to inicjatywa realizowana pełną parą. Celem projektu jest przybliżenie kultury Norwegii poprzez wykłady o historii teatru norweskiego, prezentacje zdjęć, czytanie sztuk teatralnych oraz spotkania z twórcami. Część z tych atrakcji miała już miejsce 17 października, kiedy to wszyscy zainteresowani mieli okazję wysłuchać wykładu Marii Sibińskiej z Uniwersytetu Gdańskiego czy spotkać się z Bente Kahan, norweską aktorką i piosenkarką żydowskiego pochodzenia, która co ciekawe, mieszka we Wrocławiu. Był także film Łukasza Brauna "Hawaje, Oslo".

"Wernisaż" został przeczytany 23 listopada na scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Ciekawy to, niejednoznaczny tekst, opowiadający o matce opiekującej się dorosłym, chorym psychicznie synem - Fredrichem, któremu wydaje się, iż jest królem lwem. Jakby tego było mało, Fredrich nie może pogodzić się ze śmiercią swojego ojca i każdego nowo poznanego mężczyznę chciałby widzieć w tej roli. Matka z synem udają się do domu, w którym kiedyś, prawdopodobnie za życia ojca Fredricha, wspólnie mieszkali. Dalej następują kolejne niespodzianki.

W pierwszej chwili po usłyszeniu tekstu, jeden tylko komentarz cisnął mi się na usta - groteska. Jednak po oswojeniu pierwszego wrażenia dominującą myślą staje się pragnienie obejrzenia adaptacji teatralnej tego tekstu. On sam, przeczytany może nazbyt chłodno, nie daje się łatwo ugryźć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.