Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5452 miejsce

Kultura picia alkoholu. Jak nas postrzegają inne narody?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest kultura picia? Czy nas, Polaków, ktoś kiedyś tego próbował nauczyć? Skoro statystycznie pijemy tak mało, to dlaczego jesteśmy postrzegani jako naród pijaków? Gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

Czym właściwie jest kultura picia?


Forma podania ma wpływ na przyjemność spożywania. / Fot. Tomasz LabusKultura picia jest umiejętnością spożywania alkoholu w sposób kulturalny, który jest jednocześnie akceptowany przez całe otoczenie, a nie tylko przez osoby, które nam współtowarzyszą w tym procederze. Oczywiście, ma ona także swoje reguły, a podstawowy problem z ich przestrzeganiem ma młodzież. Dziwić to nie powinno, przecież większość z nas ma spore doświadczenie w temacie i przechodziła różne gorsze, czy też lepsze momenty związane z piciem alkoholu. Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak bardzo wasze zachowanie wpływało na sąsiadów, współbiesiadników, czy przypadkowo napotkane osoby? I jak w związku z tym postrzegają nas inni? Jak postrzegają nas inne narody, jak postrzega nas najbliższa rodzina i znajomi?

Alkohol – problem całej UE


Unia Europejska jest "najbardziej pijącym regionem świata", średnio każdy Europejczyk spożywa około 11 litrów czystego alkoholu rocznie, to 2,5-krotnie więcej niż przeciętny mieszkaniec Ziemi. Takie informację przedstawiono w Parlamencie Europejskim.

Można pomyśleć, iż Polacy mocno zawyżają te statystyki, ale tak nie jest! Tylko Szwedzi, Maltańczycy i Bułgarzy spożywają mniej alkoholu od nas. Wypijamy średnio "zaledwie" 6,7 litra czystego alkoholu. Gdzie jest w takim razie problem? Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Nie można znaleźć na to jednoznacznej odpowiedzi - przecież piwo dobrze wpływa na nerki, wino chroni przed miażdżycą, a koniak sprzyja długowieczności. Wszystko jednocześnie zapite kieliszkiem wódki jest gwarancją kaca.

Polak potrafi


Śmiertelna dawka alkoholu wynosi 4 promile - jednak nie dotyczy Polaków i Rosjan. Dla nas to pewnie powód do dumy, a faktycznie to tylko anegdota zamieszczana w Encyklopedii
Britannica. Nie zmienia to faktu, iż posiadamy wszelkie rekordy w kwestii spożywania alkoholu. Nieoficjalnie źródła informują nas o Panu Tadeuszu, który dzierży największy odnotowany wynik: 14,8 promila. Powinien umrzeć co najmniej 3 razy, zanim doprowadził się do takiego stanu, ale Polaka nie tak łatwo zapić na śmierć. "Mistrz" zmarł kilka dni po dokonanych pomiarach, ale w wyniku obrażeń, które odniósł w wypadku samochodowym. Przerażająca płytka wyobraźnia, głupota ludzka, która powoduje śmierć tak wielu ludzi. A może zwyczajnie brak kultury picia?

Jak postrzegają nas inni?


Podróże kształcą, to prawda znana już od wieków. Od lipca miałem okazję zwiedzić znaczną część Europy, a obecnie przebywam w Hiszpanii. Dzięki temu mam okazję rozmawiać z wieloma osobami. Niestety, nasuwa się troszkę smutny wniosek. Dlaczego, zaczynając od Rumunii, przez całe Bałkany, Niemcy, aż po Półwysep Iberyjski, ludzie gdy tylko usłyszą, że jestem z Polski mówią: "A znam jedno słowo po polsku : k****... A! No i jeszcze macie pyszną wódkę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No cóż taki mamy klimat ze trzeba się rozgrzewać cały rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z kulturą picia alkoholu jest tak samo, jak i z całą kulturą - dorabianie ideologii do faktów.

Bo faktem jest tylko to, że jedynym powodem picia etanolu jest tego picia skutek - mniej lub bardziej zmieniona świadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 18:38

Mały poradnik: Jak należy serwować napoje alkoholowe - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 18:27

Piątka za tekst,za informacje,lecz pamiętam jedne przysłowie:Przyjaźń zawarta przy kieliszku wódki zwykle ma żywot krótki.Więc pijmy,lecz w miarę i dobrym towarzystwie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.