Facebook Google+ Twitter

Kultura słowa polskich elit

Używanie wulgaryzmów jest czymś patologicznym. Niestety, grono polityków, naukowców oraz dziennikarzy zapomina o tym...

Przed kilkoma miesiącami pisałem o swoim poparciu dla akcji na W24, dotyczącym walki z wulgaryzmami. Wtedy także przytoczyłem krótką "historię" używania wulgaryzmów w naszym kraju. Przypomnę, że dla starszego pokolenia używanie takich słów wiąże się głównie ze środowiskami patologicznymi. Jednak przez ostatnie kilkanaście lat w polskiej mowie dużo się zmieniło. Klną wszyscy, zaczynając od dzieci i młodzieży, a kończąc na elitach.

Ostatnie dni udowodniły nam, iż z polską inteligencją dzieje się coś złego. Pierwszym przykładem może być dyskusja (a bardziej jej finał) między dwoma naukowcami w stacji TVN24. W burzliwej rozmowie na temat zagrożenia nuklearnego w Japonii wzięli udział: prof. Władysław Mielczarski i prof. Łukasz Turski. Dyskusja od samego początku miała charakter ostrej wymiany zdań. Punktem kulminacyjnym był spór o budowę elektrowni atomowej w Polsce. Mielczarski wyraził swój sprzeciw, a Turski zachwalał projekt powstania elektrowni. Finał programu to: wzajemne obrzucanie się epitetami: "prymityw", "wieśniak" oraz "sp...".

Na kolejny "pokaz" braku kultury nie musieliśmy długo czekać. Znany dziennikarz, wieloletni korespondent z Włoch, autor kilku książek - Jacek Pałasiński w swoim autorskim programie w telewizji TVN24, użył na wizji zwrotu: "Po ch...ta mapa". Prowadzącego zdenerwowało pojawienie się mapy Japonii zamiast filmu z potwornego trzęsienia ziemi. W mediach Pałasiński uznawany jest za erudytę, jednak na jego blogu można wychwycić ostre, a czasami niezbyt inteligentne słowa i określenia.

Polskie elity powinny być wzorem do naśladowania, zwłaszcza w kulturze bycia i słowa. To właśnie te osoby mają zmienić "wulgarną" młodzież. Czy aby na pewno? Do "przeklinających elit" należą m.in. Kamil Durczok, Tomasz Lis, Janusz Palikot, Jolanta Fedak, Wiesław Władyka, Marcin Dubieniecki, Rafał Ziemkiewicz...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

> Polskie elity powinny być wzorem do naśladowania, zwłaszcza w kulturze bycia i słowa.

W zupełności zgadzam się z tym przesłaniem. Myślę, że warto o tym pisać, skoro w inny sposób nie można im tego uświadomić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.