Facebook Google+ Twitter

Kultura trawnika, czyli psia toaleta i ludzka głupota

Choć organizowano akcje pilotażowo-edukacyjne w całym kraju, problem psich kup na trawnikach pozostał nierozwiązany. Może warto zacząć nowy rok od generalnego porządku trawnika w pobliskiej okolicy. Twój pies sam po sobie nie posprząta.

Mina psiaka mówi wiele. -Pomóż, ja sobie nie poradzę. / Fot. Łukasz OlejniczakMuszę przyznać, że do napisania tego tekstu zainspirował mnie swoim wzorowym zachowaniem pewien jegomość na ulicy. Ów pan przechadzał się z dwoma pieskami. Kiedy te załatwiły fizjologiczną potrzebę, właściciel szybko i sprawnie sprzątnął odchody po pupilkach. Brawo! Takich ludzi potrzeba nam więcej. Wówczas Łódź, jak również reszta kraju stanie się czystsza oraz ładniejsza.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że takie zdarzenia to wciąż rzadkość. Chwała rodakom, dla których usunięcie ekskrementów po swym zwierzaku jest nawykiem. Pamiętajmy, iż nasz pies nie sprzątnie po sobie. Widać często o tym zapominamy. Ulice i miejskie skwery wciąż są pełne „niespodzianek”, które często przyklejają się do naszych butów. Jednak problem czystości obuwia nie jest tu najważniejszy. Czworonożni przyjaciele pozostawiają rocznie średnio około 8 tysięcy ton odchodów. Nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia.

Tym sposobem, siedząc bezczynnie magazynujemy nieświadomie własną broń biologiczną. Zadbajmy o zdrowie nasze i swoich dzieci. Czy warto narażać bliskich? Ryzyko jest bardzo duże. 90 proc. szczeniąt, to nosiciele glist oraz pasożytów groźnych także dla ludzi, które lądują na naszych trawnikach. I nie chodzi tu jedynie o estetykę. Notuje się coraz więcej zachorowań dzieci na toksokarozę. Chorobę wywołują u najmłodszych właśnie psie i kocie glisty. Twoja pociecha może się nią zarazić np. w piaskownicy, gdzie wcześniej zwierzak załatwił potrzebę. A przecież wystarczyłoby posprzątać. To tylko chwila. Problem toksokarozy badają już pracownicy Centrum Zdrowia Matki Polki, Polskiej Akademii Nauk, a także Centrum Zdrowia Dziecka.

Pozostaje wierzyć, że zdrowy rozsądek pokona wstyd, który często bierze górę. Nie zwracajmy uwagi na to, co sądzą inni, lecz kierujmy się swoimi zasadami. Dbając o dobry stan środowiska inwestujemy w naszą bezpieczną przyszłość. Obecnie za oknami jest śnieżna pokrywa. Jednak kiedy ta stopnieje, oczom znów ukaże się psia „ubikacja”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Co dzień idąc na uczelnie mijam slalomem na Jaracza w Łodzi porozjeżdzane kupy, ochlapniete plyty chodnikowe ubstancjami przypominajacym rzadke odchody. Dodam, że na samym skrzyzowaniu drog POW i JAracza stoja dwa kosze na psie odchody a ilekroc tamtedy przechodze to widze jakiegos czlek z psem obsrywajacym trawnik. I to nie jest tak, ze psa nie mam i nie wiem jak to jest. Owszem mam ogromną kierdę, która sadzi takie kupiszony, że czasem na raz sie nie da tego sprzatnac ale sprzatam albo wyprowadzam w miejsce tzw "psia toalete".

To nie jest wytlumaczenie "miasto nie daje mozliwosci" co za bzdura!. Nie musisz miec kosza z naklejką (ktory i tak jest wykorzystywany nie do kup tylko do smieci przez pzechodniow, ani specjalnej szpatulki. Wystarczy reklamowka jednorazowa i jakikolwiek kosz.

I to samo powinno dotyczyc mamusiek z alymi dzieciaszkami. Wiele razy moj pies na spacerze gdzies na lace lub nad jeziorkiem o dziwo na niby zapupiu wybiegal z kszaczorow z pielucha usr*** w pysku. Wkurzaja mnie argumenty wlasnie rozhisteryzowanych mamusiek ze psy to brudza na trawnikach i ich dzieciaszki wdeptuja w to....i vice versa!

Wniosek. PRzestanmy sie zaslaniac "brakiem infrastruktury" albo dzialalnoscia maista. TO nasza sprawa czy po psie posprzatamy czy nei i jak chodnik bedzie wygladal. Ja w swoim ogrodzie codziennie latam z łopatą i sprzatam wulkany po moim psie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za ten temat!!

ja rozumiem jeszcze na trawnikach... bo po trawnikach zdarza sie rzadko chodzic, ale na chodniku??!! to doprowadza mnei do szału, a jestem niestety zmuszona obserwowac psia kupe co 1,5m na pewnej drodze, ktora codziennie musze przechodzic. . .

to tak "poza" tym o czym psizesz - że chorby, że zanieczyszczenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

to tak już jest w Polsce nie ma komu nawet karać z zanieczyszczenia po swoim pupilu mentalność ludzi natomiast jest jeszcze ho ho w Holandii są specjalne wybiegi,Paryż właściciel sprząta po swym pupilu bo jak by nie posprzątał to dostał by tak drakońską karę a po za tym pewnie zabrali by mu psa i sranie skończyło by się raz dwa co kraj to obyczaj u nas cenimy sobie naturalność ale smród i brak higieny pozostawia wiele do życzenia niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram angusa, jeśli chodzi o specjalne "trawniki" dla psów. Właściciele mieliby jeden problem z głowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, ja mam koło siebie w parku całkiem sporo "psich" koszy.. niestety w alejce spacerowej nie ma ŻADNYCH innych koszy. Wolę więc by ludzie wyrzucali śmieci do psich koszy niż na ziemię... Niestety pomysłowość urzędników nie zna granic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku: nie nawet na nauczycielach, a głównie (jeśli piszemy o szkole). Obywatelowi wolno obchodzić prawo, wykorzystywać luki itd. Urzędnik nie może tak robić, on ma całkowity zakaz obchodzenia prawa przeciw obywatelowi (a nauczyciel jest urzędnikiem, a uczeń obywatelem), a do działań na korzyść odstraszają go zabezpieczenia anty-korupcyjne (też dobrze).

Jak zaradzić:
Psy:
1. nie wiem czy u nas sprawdzą się kosze - na pewno w centrum nie ma innego wyjścia (ale też nie muszą być bardzo częstym zjawiskiem). Tam gdzie jest miejsce i zapotrzebowanie moim zdaniem lepsze byłyby "trawniki" (niekoniecznie z trawą) specjalnie dla psów, gdzie będą się one mogły załatwić (taki teren łatwiej oczyścić, niż porozrzucane kupi)
2. całkowity zakaz załatwiania się psów na terenie placów zabaw dla dzieci (do tego drakońskie kary :( )

Szkoły:
1. uporządkować przepisy, traktując sprawę kompleksowo (co nie jest proste i wymaga pomysłu na system szkolnictwa).
2. Dyrektorzy/menadżerowie szkół z konkursu, bardzo mi przykro ale nauczyciele raczej nie mają kwalifikacji do zarządzania często dużymi placówkami. (to wymaga sporej zmiany statusu nauczyciela w szkole)
3... pewnie cała lista innych mniejszych zmian

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabawne, ile osób odpowiedziało "Nie, brzydzę się".
A nie przeszkadza im wyjść i zapaskudzić komuś np. trawnik, po którym biegają dzieci.
Przypomina mi się od razu ten kawałek z "Dnia świra". "Co mi pani tu sra tym psem?!"

Moi rodzice mają psa i od początku po nim sprzątają. Jak ja z nim czasem wychodzę, to też z tym śmiesznym urządzonkiem sprzątającym :)

Co do "zapewniania warunków". Nie oszukujmy się. Nawet jeśli na osiedlu są osobne psie kosze, to i tak ich zawartość trafia dokładnie tam, gdzie zawartość zwykłych koszy. Nie ma co liczyć na segregację. A to oznacza, że nie ma też co się usprawiedliwiać brakiem specjalnych koszy.

Oczywiście jak już są, to zapełnione zwykłymi śmieciami. Nie wiem, ludzie czytać nie umieją, czy co? Nawet wersja obrazkowa do nich nie dociera?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, bo temat ciekawy, ale fakt - jednostronny. Nie mieszkam w mieście i sprzątanie po swoich psach jednak nie jest tu zbyt popularne. I efektem są zapaskudzone podwórka oraz pobliski las...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na przykład rozmieścić w osiedlach śmietniki na odchody zwierząt, by ich właściciele nie byli zmuszeni łamać prawa.
Maćku - przejście od psich kup do budy faktycznie nie jest zbyt imponującym offtopem, ale jednak, wiesz... minimum porządku trzeba zachować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku zgadzam się z Tobą, ale nie zrzucajmy na tych nauczycieli (biednych, niewykształconych, słabo opłacanych, szykanowanych przez kolegów, choć często pełnych szczytnych idei) wszystkich win... Oni często sami nie znają tego prawa, bo ich też nikt nie nauczył. Co więcej wręcz wymaga się od nich łamania prawa (konstytucji, praw człowieka, regulaminu..), w imię bezpieczeństwa/wychowania, albo po prostu wykonania programu.
Masz rację.. zaczyna się w szkole, od łamania (i nieznajomości prawa), ale częściej jest to efekt działania systemu niż złej woli nauczyciela (względnie jego lenistwa).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.