Facebook Google+ Twitter

Kultura w mieście, które umiera

Czy kultura może ocalić miasto, które słynie z tego, że się wyludnia? Bytom czyli „Najmilsze Miasto” a zarazem jedno z bardziej zapomnianych miejsc. Jeszcze kilkanaście lat temu był czarnym złotem na mapie Śląska.

(bez)Nadzieja

Około 170 tysięcy mieszkańców, ponad 750 lat tradycji, 69 km2 powierzchni. Tak w danych można przedstawić Bytom. Miejsca, tworzą ich mieszkańcy, to oni są odpowiedzialni za atmosferę. Niestety, od kilku lat miejscowość boryka się z wieloma problemami. Wyludnienie jest jednym z nich. Co jest jego przyczyną? Brak perspektyw. Według Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie rejestrowane w mieście wynosi ok. 19% (dane z 2014 roku), co sprawia, że Bytom jest w czołówce miast na Górnym Śląsku, pod względem braku pracy.
Brak nowych zakładów pracy, zamknięcie kopalń i hut (kiedyś działało tu 11 kopalń i 2 huty żelaza – dziś tylko jedna kopalnia Bobrek-Centrum).
Nadzieją dla polepszenia wizerunku miasta może okazać się kultura. W Bytomiu działa kilka instytucji z nią związanych.

Bytom pcha się na afisz

W mieście oprócz kina Cinema City działa kino studyjne zlokalizowane w siedzibie Bytomskiego Centrum Kultury. To właśnie ta instytucja kultury organizuje spektakle w ramach „HartOFFania teatrem” czy też coroczny festiwal Teatromania, który właśnie odbywa się w mieście. Oprócz tego jest to miejsce, w którym można pooglądać występy ulubionych kabaretów, posłuchać muzyki na koncertach.
Dla osób, które pragną lepiej poznać sztukę – idealnym miejscem jest Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Miasto, powinno być też kojarzone z tańcem, to właśnie tutaj można podziwiać spektakle
w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark. Dodatkowo, od lat z Bytomiem związana jest Opera Śląska. Muzeum Górnośląskie zachęca do poznania sztuki poprzez swoje projekty.
Festiwale takie jak: Dziwnie Fajne, piosenki poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”, Muzyki Nowej,
czy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego sprawiają, że miasto kojarzone jest z kulturą, a nie tylko przemysłem ciężkim.

Dzieje się

18. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA odbywa się w tym roku w Bytomiu w terminie od 12 do 22 maja.
Festiwal jest przeglądem najciekawszych projektów teatralnych, a dodatkowo jest czołowym projektem Bytomskiego Centrum Kultury. Podczas kilku dni można znaleźć się w innej rzeczywistości, bajkowej, nierealnej a czasem skłaniającej do myślenia. Prezentowane spektakle są nietuzinkowe, a sam projekt ożywia miasto. Doskonale można było się temu przyjrzeć w piątkowy wieczór, kiedy to na frontach budynków bytomskiego rynku pojawiały się efekty wizualne. Tak więc, osoby nieuczestniczące w prezentowanych inscenizacjach mogły podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy.
Co najważniejsze, festiwal jest dla każdego, niezależnie od „grubości portfela”. Wstęp na organizowane spektakle jest bezpłatny lub kosztuje niewiele.

Co dalej?

Bytom, często określany jako „sypialna Śląska”, ma o wiele więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać, jednakże działania organizowane w mieście nie zawsze znajdują poklask. Pośród panującej biedy, bezrobocia i wielu problemów społecznych bywają przez mieszkańców niezauważalne.
Dzieje się jednak wiele, miasto sukcesywnie odżywa, a liczne propozycje
kulturalno- oświatowe są tego najlepszym dowodem.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: kultura Bytom


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.