Facebook Google+ Twitter

Kulturalne oblężenie Warszawy, czyli majowa Noc Muzeów

14 maja już po raz ósmy odbędzie się w Warszawie Noc Muzeów. W tym roku uczestniczyć w niej będzie rekordowa liczba stołecznych placówek.

 / Fot. Klapi, GNU 1.2, CC 3.0, CC 2.5, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Noc_Muze%C3%B3w_2008_Pozna%C5%84_wystawa_medali.JPG&filetimestamp=20080W sobotę 14 maja, odbędzie się w Warszawie kolejna Noc Muzeów. W ósmej już edycji tego wydarzenia, weźmie udział blisko 200 placówek. Przedsięwzięcie koordynować będzie Biuro Promocji Miasta.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w 1997 roku w Berlinie. Jak się później okazało, był to strzał w dziesiątkę. Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że podobne akcje zaczęto organizować też w innych miastach i krajach. Do Polski zwyczaj ten dotarł w 2003 roku, wówczas zorganizowano w kraju pierwszą Noc Muzeów.

Przedsięwzięcie polega nie tylko na udostępnieniu muzeów, ale również przeróżnych galerii i instytucji kultury, których działalność nie ma nic wspólnego z muzealnictwem. Podczas
tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć m. in. gabinet prezydenta RP, gabinet prezydent Warszawy, Giełdę Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej oraz gmach sejmu.

Warszawska Noc Muzeów już w sobotę

W Noc Muzeów m. in. na Pałacu Kultury i Nauki zawiśnie plakat autorstwa Adama Świerżewskiego, który zwyciężył w tegorocznym konkursie na afisz promujący wydarzenie. Praca przedstawia portret polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Jak mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta: "Maria Skłodowska-Curie może być takim wehikułem promocyjnym dla Warszawy, miasta z którego się wywodziła i z którym czuła się związana. Zawarliśmy to w warunkach konkursu, by wykorzystać edycję warszawską Nocy Muzeów do budowania skojarzeń jedynej noblistki ze stolicą".

Rok 2011 został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, gdyż właśnie w nim obchodzimy 100. rocznicę otrzymania przez nią Nagrody Nobla. Zwycięski plakat ma za zadanie nawiązać do tego wydarzenia, ale także wzbudzić zainteresowanie ofertą kulturalną Warszawy. Właśnie przed rodzinnym domem noblistki przy ul. Freta, w którym dziś działa muzeum jej imienia, planowane są szczególne wydarzenia. Oprócz tego w czasie Nocy Muzeów odbędzie się otwarcie Parku Odkrywców w Centrum Nauki Kopernik.

Warszawska Noc Muzeów 2010

Organizacja tego przedsięwzięcia jest ważna dla Warszawy, która podejmuje starania o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy kultury 2016. Jest to na pewno wydarzenie, w którym warto wziąć udział, chociażby ze względu na fakt, że tylko podczas tej jednej nocy można dostać się do miejsc, które często nie są dostępne dla zwiedzających.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.