Facebook Google+ Twitter

Kulturalne podchody sposobem na promocję Łodzi

Łodzianie grają w nietypowe podchody. Ta oryginalna kampania promująca miejskie atrakcje turystyczne i zarazem zachęcająca do czytania poezji kryje się pod szyldem „Poetyckie gry uliczne”.

Znane łódzkie graffiti i od razu wiadomo, że zabawa odbywa się w Łodzi. / Fot. Karolina AlbińskaInicjatorami nowego, kulturalnego projektu są pracownicy Łódzkiego Domu Kultury, którzy wraz z jedenastoma instytucjami partnerskimi, wspólnymi siłami mobilizują mieszkańców miasta do zwiedzania najpiękniejszych zakątków „fabrycznej metropolii” i codziennego obcowania ze sztuką – zwłaszcza poezją.
– Z poetyckim przekazem trudno dotrzeć do szerszego grona odbiorców, nawet gdy zmusi się ich do czytania wierszy. W dzisiejszych czasach panuje wielki niedosyt w tej dziedzinie, ale natłok informacji sprawia, że ludziom brak oddechu, by wsłuchać się w poezję. Zainicjowana przez nas gra pozwoli uczestnikom „pobyć” z utworem, uważnie mu się przyjrzeć, zastanowić się nad jego konstrukcją – mówi Piotr Grobliński, pomysłodawca nietypowej zabawy.

Literacki przedmiot pożądania

Bilet wstępu do muzeum - to samo miejsce, z którego pochodzi tabliczka, / Fot. Karolina AlbińskaU fabrykanta o filmie (Plac Zwycięstwa), Są takie góry, jest taki klej (Piotrkowska), Mała sala – duże brawa (Zachodnia) – te tajemne hasła rodem z harcerskiego obozu znalazły się na kuponie stanowiącym przepustkę do gry. Zgodnie z tymi zaszyfrowanymi wskazówkami, miejscy „detektywi-amatorzy” podążyli tropem niepublikowanego dotąd wiersza. Co wiadomo o poszukiwanym? Na szczęście ma kilka znaków szczególnych.
Tytuł: Widokówka
Autor: Chwilowo nieznany
Wygląd zewnętrzny: Rozbity na 11 części ukrytych w miejscach związanych z kulturą (teatry, kina, galerie, muzea, księgarnie itp.)
Portret pamięciowy sprawcy zamieszania: Bardzo spójny przekaz złożony z 14 wersów. Logiczna całość, którą trzeba ułożyć z rozsypani.

Dochodzenie w toku

Tak wygląda tabliczka na budynku, w którym ukryty jest wers wiersza. / Fot. Karolina AlbińskaNietypowe miejskie śledztwo rozpoczęło się wraz z początkiem miesiąca, jednak wszyscy potencjalni spadkobiercy Sherlocka Holmesa wciąż mogą wzbić się na wyżyny śledczego geniuszu i wykazać się dociekliwością. Uroczyste rozstrzygnięcie gry, zwieńczone wieczorkiem poetyckim tajemniczego autora „literackiego kodu”, zaplanowano na 12 czerwca. Rozszyfrowaną „Widokówkę” należy wysłać do organizatorów do końca maja.

Zabawie towarzyszy konkurs plastyczny. W ramach zadania specjalnego wszyscy chętni mogą dać upust talentom plastycznym tworząc projekt łódzkiej pocztówki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Organizatorzy postawili tylko jeden warunek – to ma być artystyczny ślad, wspomnienie miejsc odwiedzanych w trakcie poszukiwań.

„Poetyckie gry uliczne” adresowane są do bardzo szerokiego grona uczestników. Dzieci skusi zapewne perspektywa wyśmienitej zabawy, rodzice włączą się do gry, by w atrakcyjny sposób zwiedzić z maluchami miejską dżunglę, koneserów sztuki wywabi z domów perspektywa czystej przyjemności płynącej z „wypoczynku na łonie kultury”, a współczesnych poszukiwaczy skarbów zachęcą do miejskiej wyprawy cenne trofea ufundowane przez sponsorów.
– Każdy z pewnością będzie próbował rozszyfrować zagadkę z zupełnie innych powodów. Pobudki nie mają znaczenia. Nam zależy na stworzeniu specyficznego klimatu, na propagowaniu mody na kulturę – opowiada o projekcie Grobliński.

Gra uliczna z poezją w tle sprawiła, że miasto tętni artystycznym życiem. Pomysłodawcy sprezentowali Łodzi literacką pocztówkę z widokiem na przyszłość. Kto wie, może zostaniemy Europejską Stolicą Kultury? Jedno jest pewne – dzięki takim inicjatywom nasze szanse na zdobycie tego zaszczytnego miana rosną z godziny na godzinę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry tekst, Karolino.
Ponadto ciekawa inicjatywa. Wszystkie (w miarę) duże miasta się rozwijają, a Bydgoszcz jak tkwiła w marazmie tak tkwi nadal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...którą trzeba ułożyć z rozsypani." Z rozsypani? Nie rozumiem :P
Ale pomysł super. I dobrze opisane :) PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.