Facebook Google+ Twitter

Kulturalny tydzień w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątkowy wieczór, 5 listopada, rozpoczęły się w Ostrowcu Świętokrzyskim XXII Zaduszki Jazzowe. Na scenie w Hotelu Gromada wystąpili: Orkiestra nad Kamienną, Fakira, Kuba Stankiewicz & Inga Lewandowska.

Druga odsłona "Zaduszek" będzie miała miejsce 27 listopada o godz. 19, kiedy to odbędzie się koncert jubileuszowy (25 lat pracy artystycznej) zespołu "Walk Away". Polskim muzykom towarzyszyć będzie amerykański saksofonista, Bill Evans.
W24 / Fot. W24
W niedzielę, 7 listopada o godzinie 16 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym wystąpi zespół "Natural Beat Band". To grupa grająca muzykę improwizowaną, opartą na mocnej sekcji rytmicznej (perkusja, conga, djemby, bebny szczelinowe, beatbox), która ciągle rozwija swój warsztat w poszukiwaniu nowych brzmień. Koncertem w Ostrowcu zespół rozpocznie ogólnopolskie tournee promujące "Striped Flint Krzemionki". Wstęp wolny.

Zupełnie inny rodzaj muzyki zagości na scenie kina Etiuda w poniedziałek, 8 listopada podczas VI Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych zorganizowanego przez ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury. Wezmą w nim udział uczniowie szkół z rejonu Ostrowca Świętokrzyskiego, a najlepsi z młodych wykonawców pojawią się na koncercie galowym z okazji Święta Niepodległości (11 listopada, godz. 18, sala Kina Etiuda). Wraz z nimi wystąpi Yaga Kowalik z recitalem piosenki francuskiej "Barbara - historia życia".

12 listopada 2010 roku to natomiast data rozpoczęcia XI Ostrowieckich Spotkań Filmowych, prawdziwej uczty dla miłośników ciekawego kina. Ostrowieccy kinomani będą mogli zobaczyć takie filmy, jak "Pożegnania" w reżyserii Yojiro Takity, "Była sobie dziewczyna", "Grubasy", "Wichry Kołymy". Polską kinematografię reprezentować będą: "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego i "Droga do raju" Gerwazego Reguły z Iloną Ostrowską i Przemysławem Sadowskim w rolach głównych. XI OSF potrwają do 17 listopada.

Fragment Browaru Saskich (stan obecny). / Fot. Krzysztof KrzakOryginalnym wydarzeniem związanym z kulturą, będzie możliwość uczestnictwa w publicznej dyskusji nt. koncepcji architektonicznej Ostrowieckiego Browaru Kultury, która odbędzie się 9 listopada o godz. 16. Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na projekt rozbudowy byłego Browaru Saskich i przystosowania go do potrzeb placówek kulturalnych Ostrowca Świętokrzyskiego. Do realizacji komisja konkursowa zakwalifikowała projekt przedstawiony przez białostocką pracownię Meteor Architects Anny Pszonak. Można go (wraz z innymi projektami) oglądać w sali kameralnej MCK przy ulicy Polnej. Natomiast w sobotę, 13 listopada, będzie można uczestniczyć w Dniu Otwartym, którego clou stanowi wycieczka po Browarze Saskich i prezentacja multimedialna historii tego obiektu. Wszelkie bliższe informacje można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej w MCK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Janek Karolak
  • Janek Karolak
  • 04.12.2010 21:31

Natural Beat Band psychodeliczne szaleństwo ….

Przyglądając się wpisom na różnych portalach internetowych dotyczących zespołu NBB miałem mieszane uczucia idąc na koncert tej grupy. No bo co to za pomysł zagrać muzykę z neolitu, spodziewałem się infantylnego wydarzenia w kategorii akademia szkolna, zagrana na patykach. Miejsce wydarzenia też podsuwało takie skojarzenia, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim godzina 16. Idę z obawą że będę jedynym słuchaczem. Jak się okazało obawy były zupełnie nieuzasadnione. Niewielka sala w centralnym miejscu muzeum mieści około 80 osób i wszystkie miejsca są zajęte kilkoro słuchaczy siedzi na podłodze .Wszyscy czekają w skupieniu, krótki wstęp dyrektora i zaczyna się koncert. Muzycy wychodzą po kolei w krótkich odstępach czasu uzupełniają się wzajemnie budując pierwszy utwór, jestem ciągle sceptycznie nastawiony…. rytm szepty „senna” trąbka, tekst jak mantra… odpływam. Jestem na przemian, pobudzony i wyciszony mam ochotę wstać i tańczyć by za chwile wpaść w stan lekkiego odrętwienia. 60 minut mija jak z bata strzelił, czy to już koniec? .. tak publiczność domaga się bisów. Nie potrafię nazwać tego co gra NBB wiem tylko że to do mnie dociera, jakoś tak podświadomie….Dostrzegam elementy jazzu, transu, d&bassu, psychodelicznego rocka, ale mam wrażenie ze to zupełnie nowa jakość. Można tej muzyki nie lubic, mieć inny gust, ale nie można, przejść obok niej obojętnie, bo to co w niej najważniejsze to naturalność i szczerość aż do bólu świadomości.
Muzeum okazało się świetnym miejscem na koncert i zarządzającym należy pogratulować pomysłu na promocje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szeroko zakrojony program. I każdy coś dla siebie znajdzie. Ciekawy też jestem projektów rozbudowy Browaru Saskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2010 18:57

Program ciekawy, ale cóż... Dla mnie za daleko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawy program.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 06.11.2010 12:40

Dzięki, wiem na co się wybrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.