Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25272 miejsce

Kumoterki - pasjonujący i niebezpieczny sport

Kumoterki to małe, drewniane sanki, ciągnięte przez dobrego, jurnego konia. Skąd jednak wzięła się ta tradycyjna zabawa, przeradzająca się ostatnimi laty w gorączkowe zawody?

Kumoterki na Lichajówkach, Małe Ciche. / Fot. Robert Urbański (Zakopiec)Różnie to się opisuje, ale tych, którzy zaczęli używać kumoterek, już nie spotkamy. Musimy więc wierzyć przekazom. A te mówią, że zwyczaj kumoterski pojawił się na początku XIX w, a według moich ziomków, górali, jeszcze wcześniej.

Było tak, że kiedy chłop, zwany gazdą, był poza chatą, to po jego babę przyjeżdżał inny, nazwany dzisiaj kumotrem. Miał swoje sanie i swojego konia, jedynie kobita była czyjaś. Dzisiaj nazywamy ją kumoszką. Pod nieobecność chłopa jechali przeważnie do innej wsi i po znalezieniu fajnej karczmy cieszyli się ze swej "przyjaźni".

Finalista kumoterek. / Fot. Robert Urbański (Zakopiec)Oczywiście, wszystko to się działo pod przykrywką jaką niby miała być chęć przejażdżki sańmi. Z czasem kochankowa tradycja zaczęła się zamieniać i obecnie każdej zimy na terenie Podhala organizuje się tak zwaną gońbę kumoterską.

 / Fot. PAP/Grzegorz MomotJakie są zasady podczas takich zawodów? Konie, sanie i uczestnicy mają być przystrojeni i ubrani w stroje regionalne bez żadnych współczesnych dodatków. Konie wybiera się lekkie, zwinne i piękne, podobnie jak kumoszki. Dyscyplina polega na przejechaniu kilkusetmetrowego odcinka w jak najkrótszym czasie. Kumoter powozi a kumoszka ciałem balansuje na zakrętach, aby sanki się nie wywróciły.

Nie jest to łatwe i wymaga wielkiej odwagi od kobiet i przemyślanych działań. Gońbom kumoterskim towarzyszą również skiring i ski-skiring, o których napiszę innym razem. Na koniec zawodów wręcza się puchary, a konie za swoje poświęcenie otrzymują przykładowo worek owsa.

Tegoroczne kumoterki rozgrywane są w kilku miejscowościach. Relacje wraz ze zdjęciami można zobaczyć na stronie poświęconej kumoterkom: www.kumoterki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ Szkoda że w Zakopanem nie będzie kumoterek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzecie nie jest moje. redakcja dokleiła pewnie maja taki układ z PAP.
Dziękuje za zaglądnięcie. Następny art będzie wyższych lotów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za debiut. Nie mogę tylko patrzeć jak na trzecim zdjęciu biednego konia się tak za pysk szarpie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.