Facebook Google+ Twitter

"Kumpel z przeszłości" - historia, która dzieje się na naszych oczach

Na portalu społecznościowym Facebook funkcjonuje niecodzienny projekt multimedialny „Kumpel z przeszłości - 1944 LIVE”. Dwie fikcyjne postacie - Sosna i Kostek, dzień po dniu, przez 63 dni, relacjonują nam przebieg Powstania Warszawskiego.

Sosna Dwadzieściacztery ma 20 lat. Urodziła się na Żoliborzu i skończyła liceum im. Słowackiego. Po wojnie marzą jej się studia architektoniczne. W powstaniu walczy od początku, w batalionie "Parasol". Jej chłopak Kostek Dwadzieściatrzy należy do zgrupowania "Zośka". Pochodzi z Czerniakowa. Gdy wybuchła wojna kończył szkołę zawodową mechaniczną na Woli, przy Okopowej. Potem musiał iść do pracy w niemieckich warsztatach wojskowych. Tam spotkał Jaśka, który wciągnął go do konspiracji. Chłopcy zajmują się "remontowaniem" niemieckich pojazdów wojskowych tak, aby zacinały się w najważniejszych momentach walki. Choć Kostek i Sosna działają na Żoliborzu, nie widują się prawie wcale.

Projekt „Kumpel z przeszłości - 1944 LIVE” został uruchomiony 26 lipca. Realizowany jest pod patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powstał w celu przybliżenia internautom historycznych wydarzeń sprzed 65 lat. Cieszy się on wielkim zainteresowaniem. Razem Sosna i Kostek mają już 3 tys. znajomych. Znaleźć można wśród nich historyków, dziennikarzy, czy przedstawicieli showbusinessu.

- Nagłośniliśmy ten projekt, ponieważ jego nowatorstwo i oryginalność w przybliżaniu historii zasługuje na to, aby dowiedział się o nim szeroki odbiorca. Celem projektu, jak mówią sami pomysłodawcy, jest ożywienie historii, bowiem poznawana jedynie z kart podręcznika jest dla młodzieży mało atrakcyjna. „Kumpel” pozwala na wirtualna interakcję, uczestnicy mogą nawiązać z nimi kontakt, wydarzenia sprzed 65 lat - dzieją się właściwie teraz. Jest to doświadczenia jedyne w swoim rodzaju bardzo przemawiające do pokolenia „żyjącego” w internecie - komentuje Magdalena Łań z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta.

Fikcyjne profile młodych warszawiaków, Sosny i Kostka, przenoszą nas w czasy Powstania Warszawskiego. „Na żywo”, przez 63 dni, bohaterowie relacjonują nam przebieg tego wydarzenia. Używają przy tym języka z tamtych lat. Opowiadają internautom o swoich przeżyciach i tęsknocie za wolnością. Dodatkowo umieszczają zdjęcia obrazujące ówczesne realia. Powstaje w ten sposób swego rodzaju pamiętnik z powstania, dzięki któremu użytkownicy Facebook’a mogą z innej perspektywy spojrzeć na wydarzenia z 1944 roku.

- Projekt „1944 LIVE" bardzo mi się podoba. Uważam go za świetny pomysł i sposób dotarcia do młodych ludzi. Można powiedzieć, że możemy spokojnie utożsamić się z bohaterami - oni przecież są tacy jak my. Jednym słowem gratuluje pomysłu i mam nadzieję,
że nie biedzie to ostatni - mówi internautka Jagoda Pieronek.

Jak widać wydarzenia sprzed lat nie muszą pozostawać tylko zakurzoną kartą z przeszłości.
Pomysłodawcy 1944 LIVE pokazują nam, że lekcje historii nie muszą być nudne, wręcz przeciwnie przyjemne i ciekawe. Projekt „Kumple z przeszłości” potrwa do 5 października.

Linki do profili, po zarejestrowaniu na FB:

Sosna Dwadzieściacztery
Kostek Dwadzieściatrzy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajny materiał dla mnie na 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.