Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33232 miejsce

Kup działkę od Uniwersytetu Przyrodniczego

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-10-21 17:06

Dobra informacja dla wszystkich, którzy bez powodzenia szukają działek budowlanych w okolicach Wrocławia. Kilkadziesiąt takich gruntów wystawił właśnie na licytacje Uniwersytet Przyrodniczy.

Tysiąc metrów kwadratowych ziemi w Pruszowicach czy Piecowicach (gm. Długołęka) można kupić już za niespełna 150 tys. złotych (to cena wywoławcza).

Jeśli chętni dopiszą, uczelnia wzbogaci się o kilkadziesiąt milionów złotych. Wystarczy, żeby działki poszły po cenach wywoławczych, a Uniwersytet zarobi na nich około 30 mln złotych. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

- Na pewno nie na płace dla naszych pracowników - zastrzega prof. Andrzej Drabiński, prorektor ds. rozwoju i informatyzacji Uniwersytetu Przyrodniczego.

Profesor wyjaśnia, że prawo zobowiązuje uczelnie do tego, żeby pieniądze ze sprzedaży działek przeznaczyć na inwestycje.

- W naszym przypadku będzie to przede wszystkim częściowe sfinansowanie centrum bioinżynierii oraz budowa nowego gmachu wydziału nauk o żywności. Obie inwestycje są zlokalizowane na Biskupinie - wyjaśnia prof. Drabiński.

Pieniądze, które uczelnia pozyska ze sprzedaży działek, to tylko część środków potrzebnych do zakończenia obu przedsięwzięć. Jednak - jak przyznają pracownicy uczelni - to tylko jeden ze sposobów pozyskania funduszy.

- Nie ma co ukrywać, że z powodu niżu demograficznego wiele uczelni w Polsce ma problemy z wypełnieniem wszystkich miejsc na płatnych studiach niestacjonarnych. A to powoduje, że wpływy do kasy uczelni są mniejsze, niż zakładano jeszcze kilkanaście miesięcy temu - przyznaje Drabiński.

Prorektor dodaje, że w tej sytuacji pieniądze, które pozyskamy ze sprzedaży gruntów, pozwolą spokojnie myśleć o dokończeniu inwestycji.

Na terenach, które będą licytowane w listopadzie, mieściły się do tej pory zakłady doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego.

- To bardzo atrakcyjne lokalizacje z punktu widzenia budownictwa jednorodzinnego - twierdzi Marian Rybarczyk, kanclerz uczelni. - Na poprzedniej licytacji mieliśmy po kilka osób zainteresowanych kupnem każdej działki - dodaje.

Na uczelni nie kryją jednak obaw, że obserwowany właśnie zastój na rynku budowlanym może się przyczynić do spadku zainteresowania nawet bardzo atrakcyjnymi ofertami.

Uniwersytetowi Przyrodniczemu kibicują gminy, na terenie których położone są działki. Zdaniem samorządowców, słabo wykorzystywane dotychczas tereny w rękach nowych właścicieli mogą na nowo odżyć.

Spory zastrzyk gotówki może dać uczelni przetarg na atrakcyjny teren w Magnicach. Pod młotek pójdzie 20 ha przy wjeździe na przyszłą autostradową obwodnicę Wrocławia. Wywoławcza cena tej działki to 18 milionów złotych.

Jerzy Wójcik
-
POLSKA Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.