Facebook Google+ Twitter

Kup pan cegłę, albo daj umyć szybę!

  • Piotr B
  • Data dodania: 2008-07-08 17:28

Nadeszło prawdziwe lato! Za promieniami słonecznymi na ulicach polskich miast pojawiło się mało przyjemne zjawisko - młodzieńcy, wymuszający na uczestnikach ruchu usługę przecierania szyb samochodowych.

Problem grupek młodych ludzi, koczujących na głównych ulicach miast (np. Plac Jana Pawła II we Wrocławiu), znany jest większości kierowców. Jego istota nie zawiera się w charakterze owych usług, lecz w sposobie ich wykonywania. Na ogół bowiem szyby samochodów przecierane są wbrew woli ich właścicieli. Na nadgorliwych chłopców nie działają żadne prośby ani groźby. Pozostaje zatem pokorne czekanie na upragnione zielone światło. Zanim się ono jednak ukarze, trzeba jeszcze podjąć decyzję, czy regulować rachunki z niechcianym zleceniobiorcą.

Gdy szyba zostanie szybko i niedbale przemyta (bo trwa to przecież tylko jeden cykl świetlny), większość mimowolnych klientów płaci niewysokie myto, by spokojnie, bez dalszych przygód jechać dalej. Niektórzy płacą z poczucia obowiązku, inni chętnie wspierają „młody biznes”. Czasem czynnikiem motywującym do płacenia jest po prostu strach. Obawa o samochód czy nawet własne zdrowie stała się całkiem realna po zdarzeniu, jakie miało miejsce wiosną w Małopolsce. Na początku kwietnia na jednym z krakowskich skrzyżowań 31-letni kierowca miał problem z natrętem. Gdy wyszedł z pojazdu, by przegonić nadgorliwca, został ugodzony przez niego nożem. Kierowca trafił do szpitala, natomiast sprawcy zajścia udało się zbiec.

Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła. Wielu z okupujących skrzyżowania chłopców chce sobie najzwyczajniej dorobić, nie wprowadzając przy tym ulicznego terroru. Należy jednak zastanowić się, czy nie mają oni innych możliwości zarobienia swych pierwszych pieniędzy.

Alternatywa

Dorywcza praca dla nieletnich to zjawisko stare jak świat. Wiele czynnych dziś zawodowo osób stawiało pierwsze kroki, roznosząc gazety czy sprzedając do skupów butelki lub makulaturę. Czasy się zmieniły i młodzi ludzie mają dziś dużo więcej okazji do dorobienia. Najpowszechniejszym sposobem na szybkie pieniądze dla nieletnich jest kolportaż ulotek (łatwa praca, elastyczne godziny). Stawki wahają się tutaj między 7 a 10 zł za godzinę. Jest to zatem jakaś alternatywa wobec perspektywy koczowania na skrzyżowaniach z wiadrem w ręku. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszy się też rozprowadzanie prasy codziennej. Liczne oferty pracy dodatkowej znaleźć można także w supermarketach (np. wykładanie towaru na półki sklepowe lub pomoc przy inwentaryzacji).

Możliwości zatem nie brakuje. Jeśli dojdzie do tego chęć podjęcia legalnego zatrudnienia, kierowcy będą mieli święty spokój, a młodzi ludzie pieniądze. Na razie jednak zmuszeni jesteśmy do ulicznych przepychanek z młodocianymi „rekinami biznesu”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.