Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10914 miejsce

Kup sobie Cytadelę

Cytadela - centralna część Twierdzy Modlin zostanie zlicytowana. Agencja Mienia Wojskowego zadecydowała o wystawieniu na sprzedaż historycznego obiektu z ponad 200-letnią tradycją.

http://www.amw.com.pl/news_info.php?news_id=107 / Fot. ScreenFortyfikacja jest jedną z największych twierdz w Polsce. Wystawiona na sprzedaż Cytadela to unikatowy kompleks koszarowy z XIX wieku. Jego łączna długość wynosi ponad 2 km. Cytadela jest położona 40 km na północny zachód od Warszawy w spływie rzek Narew, Wisła i Bug.

Wziąć udział w przetargu może każdy kto do 3 grudnia wpłaci zaliczkę w wysokości 40 mln zł. Tydzień później, 10 grudnia nastąpi licytacja obiektu. Dokładnie o godzinie 12 rozpocznie się sprzedaż powstałej za czasów Napoleona fortyfikacji. Cena wywoławcza za cały kompleks, czyli Cytadele wraz z 55 ha działek przylegających do niej wynosi 220 mln zł. Kupującym będzie przysługiwać jednak 50 proc. upust od wylicytowanej kwoty. - Potencjalny nabywca zapłaci prawdopodobnie 112 mln zł, ponieważ obiekt jest wpisany do Rejestru Zabytków i musimy obligatoryjnie udzielić bonifikaty - mówi Małgorzata Golińska, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego. Obiekt przypadnie temu kto zaoferuje najwyższą cenę.

Jak zapewnia rzecznik AMW wystawiona na sprzedaż Cytadela nie zostanie wyburzona. - Zależy nam na tym, żeby obiekt zachował swój pierwotny charakter - mówi Małgorzata Golińska. Wpis w Rejestrze Zabytków fortyfikacji nakłada na potencjalnego nabywcę pewne ograniczenia i gwarantuje że kompleks nie zostanie "zrównany z ziemią". Cytadela wraz z przylegającymi 55 ha działek może zostać wykorzystana przede wszystkim w branży turystycznej lub gastronomiczno-hotelarskiej, przy zachowaniu obecnego układu fortyfikacyjnego. Część wystawionego obszaru będzie można zagospodarować jako tereny muzealne, wystawiennicze czy rekreacyjne.

Do tej pory sprzedano 26 niewielkich nieruchomości w Twierdzy Modlin za kwotę 4 mln 200 tys. zł. Sprzedane budynki i działki dobrze prosperują. - Obiekty zostały sprzedane osobom prywatnym. Część z nich jest wykorzystywanych przez miłośników militariów do organizowania rekonstrukcji historycznych, a w niektórych powstały restauracje - mówi Małgorzata Golińska.

Historia Cytadeli sięga czasów Księstwa Warszawskiego, kiedy to z rozkazu Napoleona została wybudowana w latach 1806-1813. Następnie była wielokrotnie rozbudowywana, dlatego znajdują się w niej elementy fortyfikacji zarówno rosyjskiej, francuskiej, jak i polskiej. Twierdza Modlin, której centralną część stanowi Cytadela była czterokrotnie broniona. Walki o nią toczyły się w: 1813, 1831, 1915 oraz 1939 roku. Jeszcze 10 lat temu stacjonowało w niej wojsko. Od 2005 roku obiekt jest zarządzany przez AMW.

Cytadela oprócz wartości zabytkowej, ma również wartość sentymentalną. To tu kręcone były sceny do wielu kultowych filmów, które na stałe wpisały się w polską kinematografię. W murach Cytadeli kręcono między innymi sceny do takich przebojów jak "Pan Tadeusz" (ruiny spichlerza posłużyły za zamek Horeszków) czy "Kiler" (scena obiadu w więzieniu).
Pieniądze ze sprzedaży fortyfikacji zostaną przekazane przez AMW na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak jak wyżej...szkoda, wielka szkoda.
Dałbym plusa, ale nie mogę, przez tego dziwnego bana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pewnie jakiś hotel czy inne spa tam powstanie - oto kolejny przykład na to, że nie potrafimy czerpać korzyści z tego co mamy bo ograniczają nas jakieś durne, skostniałe przepisy. Przyjdzie Niemiec wykupi, zainwestuje a później będzie taka kasiorę trzepał, że głowa mała - żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.