Facebook Google+ Twitter

Kup sobie dziurę w drodze

Dziury w jezdni przestają być już sprawą i własnością skarbu państwa. Teraz każdy obywatel może mieć na własność swoją prywatną dziurę, która specjalnie dla niego zostanie nawet podpisana.

Po zimie, kiedy znikł już śniegu, utrudniający poruszanie się w jakikolwiek sposób pojawia się kolejny problem. Są nim dziury, które powstają w drogach po roztopach. Co prawda jest już ciepło, świeci słońce i z dużo większą ochotą podróżujemy, ale teraz znowu ciężko się przemieszczać przez gigantyczne wyrwy w asfalcie. Występują one w takiej ilości, że brakuje pieniędzy na naprawienie ich wszystkich. Znalazł się jednak na to sposób. Wypłynął on z Niemiec, gdzie problem dziurawych dróg również doskwiera obywatelom.

W niemieckiej Turyngii jedna z gmin sprzedaje swoje dziury. Wieś Niederzimmern pod Wiemarem za zakup takiej dziury liczy obie 50 euro. Kupujący zostaje sponsorem remontu oraz właścicielem dziury. W miejscu po uszkodzeniu asfaltu, na naprawionej powierzchni zostaje umieszczona tabliczka z nazwiskiem sponsora lub tekstem przez niego wybranym.

Biorąc pod uwagę „urodzaj dziur” w polskich drogach, może być to rozwiązanie, które sprawdzi się i u nas. Próby zainicjowano w Krakowie. Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT mówi GW: „Nie jest tajemnicą, że brakuje nam pieniędzy, by doprowadzić do odpowiedniego stanu każdą krakowską ulicę. Zresztą żadne polskie miasto nie może się pochwalić takim budżetem. Sama idea "sprzedaży dziur" nie jest więc z naszego punktu widzenia tak absurdalna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.”

Miałoby opierać się to na zasadzie nieopodatkowanej darowizny. Obywatel po zauważeniu dziury, którą chciałby naprawić, miałby zgłaszać to telefonicznie lub listownie do ZIKiT, w miarę możliwości z dokładnym opisem i zdjęciem, ułatwiającym lokalizację uszkodzenia. Wtedy zostaje dokonana wycena naprawy dziury i obywatel wpłaci wyliczoną kwotę, podpisze odpowiednie dokumenty. Pojawiają się drogowcy, załatają wyrwę i jeśli zaistnieje takie życzenie, w jej miejsce wstawią tabliczkę z nazwiskiem „właściciela” i wręczą mu zaświadczenie o „zakupie dziury”.

Źródła:
bankier.pl
bankier.pl
tvp.info


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.