Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12557 miejsce

Kup sobie koszary albo saperski salceson

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, ogłoszoną podczas przysięgi w Krakowie, w sierpniu 2008 roku, ostatecznie zaprzestano przymusowego poboru do zasadniczej służby wojskowej. Od stycznia 2010 roku w Polsce jest armia zawodowa.

Widok z Mostu Mieszczańskiego na teren starych koszar / Fot. Janina BieleńkoOdetchnęli z ulgą pacyfiści i wrogowie wszelkiej formy przymusu. Zmartwili się mieszkańcy dzielnic, w których jedyną nadzieją na okiełznanie złotej, "trzepakowej" młodzieży, było zgarnięcie jej do wojska. Zdania o obowiązkowej służbie wojskowej do dzisiaj są różne. Od stwierdzenia, że to strata czasu, po opinie, że to prawdziwa szkoła życia i charakterów. Niestety, czasami nie dla wszystkich skuteczna. Niejeden przechodzień schodząc z drogi rozjuszonej grupie rezerwistów, ozdobionej kolorowymi chustami, które bynajmniej nie przypominały proporców, a oni sami walecznych kawalerzystów, mógł zwątpić w ich zdolność do obrony kogokolwiek - poza sobą.

Obiekty na działce wyznaczonej do sprzedaży przez Agencję Mienia Wojskowego Oddział we Wrocławiu / Fot. Janina BielenkoCo w zamian? Szacunkowe plany, o których pisała Gazeta Prawna w lipcu 2008r., to zatrudnienie 40 tysięcy żołnierzy. Przyciągnięciu młodych ludzi do pracy w wojsku miał służyć system zachęt finansowych, socjalnych, mieszkania służbowe, pomoc w uzupełnieniu wykształcenia, emerytura po 15 latach służby, stypendia dla osieroconych dzieci żołnierzy i inne. W świetle ostatnich wypowiedzi premiera lepiej nie rozwijać wątku deklaratywnych zachęt, gdyż można niechcący rozminąć się z prawdą.

W sierpniu 2009 roku odeszli z zasadniczej służby wojskowej ostatni poborowi. Odeszli żołnierze, została infrastruktura, wyposażenie a nawet żywność.

Budynek starej stajni - wpisany do rejestru zabytków / Fot. Janina BieleńkoJedynym podmiotem uprawnionym do przejmowania i zagospodarowania mienia wycofywanego z MON oraz MSWiA jest Agencja Mienia Wojskowego - agenda państwowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Do zadań Agencji należy zagospodarowanie nieruchomości takich jak koszary, poligony, lotniska, ośrodki wypoczynkowe oraz asortymentu rzeczy ruchomych.

Rzeczy ruchome generalnie należy podzielić na dwie grupy: koncesjonowane i niekoncesjonowane, w zależności od tego, kto może je "nabyć drogą kupna". W pierwszej grupie znajdują się przykładowo: sprzęt optyczny i radiolokacyjny, samochody ciężarowe i opancerzone, broń, samoloty, rakiety, amunicja.

Wnętrze stajni / Fot. Janina BieleńkoPrzedmioty te może kupić wyłącznie posiadacz koncesji na zakup i obrót sprzętem specjalnym. (Koncesje wydaje MSWiA na wniosek zainteresowanej osoby.) Rzeczy z grupy niekoncesjonowanej wystawiane są na sprzedaż w formie przetargowej lub bezprzetargowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.02.2010 11:44

Jednym z cech charakterystycznych niepodległego państwa jest posiadanie przez nie sprawnego wojska.
Obecnie Polska nie posiada praktycznie żadnego wojska. Wojska z poboru już nie ma, a wojska zawodowego (notabene mniej skutecznego) jeszcze niema (i nie wiadomo kiedy powstanie). Nie mówię tu o jednostkach piechoty czy saperów. Mówię o obronie powietrznej kraju, wojskach lotniczych, marynarce, łączności itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.