Facebook Google+ Twitter

Kupały w Polsce coraz więcej

Rada Powiatu Hajnówki na Białostocczyźnie nadała dwóm ulicom miasta imiona białoruskich wieszczów Janki Kupały i Jakuba Kołasa. Całkiem niedawno na cześć Kupały odsłonięto kamień w Gdańsku.

Cerkiew w Hajnówce. / Fot. AKPATakże jeszcze w końcu czerwca rada powiatu postanowiła, iż w urzędzie miejskim można będzie korzystać z języka białoruskiego przy załatwianiu wszelkich spraw. Uchwałę musi jeszcze zatwierdzić MSW. Stało się to dzięki sformowanemu w samorządzie miasteczka Białorusko-Ludowemu stronnictwu, na wniosek którego przyjęto te postanowienia.

Około 27 proc. mieszkańców Hajnówki uważa się za Białorusinów, to jest ich największe skupisko miejskie w Polsce. W okolicznych wsiach ta liczba wzrasta nawet do 80 proc. Prawo do korzystania z języka ojczystego jako pomocniczego w urzędach daje im ustawa przyjęta w 2005 roku.

W Hajnówce działają muzeum i ośrodek białoruskiej kultury, a w szkole wykładany jest język białoruski. Kolejnym śladem zamieszkania Białorusinów jest Cerkiew Świętej Trójcy, którą uważa się za największą świątynię prawosławną w Polsce. Tu corocznie organizowany jest festiwal muzyki cerkiewnej.

Także na Białostocczyźnie, koło miasteczka Gródek, ma miejsce największy białoruski festiwal „Basowiszcza”, który w tym roku odbywa się w dniach 19-22 lipca. Ten najważniejszy chyba festiwal białoruskiej muzyki współczesnej tradycyjnie zbiera dużo gości z Polski i Białorusi.

Zobacz relację Ewy Kowalskiej z odsłonięcia pomnika Janki Kupały w Gdańsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.07.2007 08:54

Dokladnie. I dobrze, ze istnieja ludzie, ktorzy to rozumieja i ktorym jest obce myslenie nacjonalistyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

białorusczyzna (na innych terytoriach odpowiednio inne mniejszości) to szansa na promocję i rozwój takich małych, często zaniedbanych miejscowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.07.2007 08:27

(+) Duzy krok w strone wspolpracy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.