Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29309 miejsce

Kupang - Dili, czyli z Timoru do Tim Timu

Nie każdy pewnie wie, że Timor to dzisiaj dwa, a nawet trzy Timory. Timor wyspa, Timor Zachodni, będący prowincją Indonezji i Timor Leste, wciąż tutaj zwany Tim Timem, czyli Timorem Wschodnim. Zapraszam w podróż wzdłuż Timoru z Timoru do Timoru.

Zdjęcie mapy CIA - Timoru / Fot. Fot.Piotr ŚmieszekTimor - wyspa gdzieś na końcu świata, wciśnięta między morza Savu, Timor i Banda. Wyspa pod każdym względem daleka. Dotrzeć tu nie jest łatwo, gdyż podroż, jakiej by opcji nie wybrać, jest długa i kosztowna, a i kraj, zwłaszcza we wschodniej części, nie posiada typowych atrakcji turystycznych w naszym tego słowa rozumieniu. Niemniej jednak na pewno warto podjąć trud podroży w te strony. Przełamać obawy i lęki przed tak dalekim i nieznanym światem, pojechać, by zobaczyć ten pierwszy kraj XXI wieku. Timor Leste.

Timor podzielony jest w poprzek na część zachodnią i wschodnią. Jak to zwykle bywa, proces podziału nie przebiegał łatwo i prosto. Wyspa w 1520 roku zasiedlona została przez Portugalczyków i okrzyknięta mianem koloni vel własnego terytorium zamorskiego. Tarcia między ekspansywnymi i pazernymi kolonizatorami ówczesnego świata doprowadziły pod koniec XIX i na początku XX wieku do podziału na holenderski zachód i portugalski wschód. Po roku 1945, z końcem „ery Holendrów”, w Azji południowo-wschodniej doszło do proklamacji niepodległości Indonezji, co poskutkowało w 1950 roku zatknięciem czerwono-białej indonezyjskiej flagi w Kupang na zachodzie wyspy.

Zdjęcie okładki Times, upamiętniające powstanie niepodległego Timoru Wschodniego dziesięć lat temu. / Fot. Fot.Piotr ŚmieszekPortugalczycy utrzymywali się nieco dłużej, bo aż do tzw. rewolucji goździkowej w 1974 roku, po której to uwłaszczyli swe terytoria zamorskie. Konsekwencją tego, w 1975 roku, dosłownie na jeden tydzień Timor Wschodni stał się niepodległy. Trwało to dokładnie 9 dni, tak krótko, gdyż armia indonezyjska niemal natychmiast włączyła siłą wschodnią części wyspy czyniąc ją jedną ze swych prowincji - Timor. Nieustanny, zorganizowany protest i walka o niepodległość zaowocowały 20 maja 2002 roku utworzeniem najmłodszego państwa trzeciego tysiąclecia - Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego - Timoru Leste.

Mimo różnych zawirowań i problemów w 2006 roku Timorowi Wschodniemu udało się obronić swą krótką państwowość. Sytuacja młodego państwa unormowała się. Timor Wschodni może konsekwentnie tworzyć swoje dalsze dzieje jako niepodległe państwo.

Jak tu dotrzeć?

Dolecieć lub dopłynąć do Dili - stolicy Timoru Wschodniego można z Darwin w Australii. Jednakże
Australia jest na końcu świata, a Darwin na końcu Australii, znacznie dogodniejszy więc jest wjazd od strony Indonezji.

Z kilku przewoźników dolatujących do Kupang bezpośrednio z Jakarty lub Surabaya na Javie, bądź z tranzytem w Denpasar na Bali, szczerze polecam Lion Air, który całkowicie odmłodził niedawno swą flotę powietrzną, utrzymując jednocześnie przystępne ceny. Cena lotu do Kupang i z powrotem, przy odrobinie szczęścia i wcześniejszym „zabukowaniu”, to ok. 100 dolarów amerykańskich (900 000 rupii).
Przejście graniczne pomiędzy Indonezją a Demokratyczną Republika Timor Leste, widok od strony Indonezji. / Fot. Fot.Piotr Śmieszek Miła kontrola medyczna już po stronie Demokratycznej Republiki TL / Fot. Fot.Piotr Śmieszek Przejście pasa "ziemi niczyjej" pomiędzy RI a DR TL / Fot. Fot.Piotr Śmieszek Posterunek graniczny, czyli Welcome to Timor Leste / Fot. Fot.Piotr Śmieszek Widok jaki można podziwiać całą drogę, od granicy do Dili. / Fot. Fot.Piotr Śmieszek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

:) Dzięki Panowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super "wycieczka", tyle jest miejsc na świecie, które warto zobaczyć, że aż nie wiadomo od czego zacząć... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca i egzotyczna wyprawa /5/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.