Facebook Google+ Twitter

Kupieckie Domy Towarowe w Warszawie - wciąż gorąco

Policja zajęła blaszak i zabezpieczyła teren wokół KDT. Zatrzymano 15 chuliganów, 30 osób (m.in. policjanci i strażnicy miejscy) jest hospitalizowanych. Prezydent Warszawy zapowiedziała, że nie będzie dyskutować z kupcami.

TVN24 / Fot. screenPod KDT wciąż jest zgromadzony tłum ludzi, jednak sytuacja jest już spokojniejsza niż 2-3 godziny temu. W samej hali nie ma już kupców. - Będą zawiadomienia do prokuratury, bo prawo musi być egzekwowane – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Zapewniła także, że nie będzie rozmawiać z kupcami, bo dyskusje trwały 2.5 roku.

Do szpitala trafiło 30 osób. Jeden z policjantów,w którego rzucono płytą chodnikową, ma złamaną nogę. Jak podaje Gazeta.pl, w Warszawie są już policjanci z Radomia, a nie długo dotrą funkcjonariusze z Łodzi i Białegostoku.

Nieudane szturmy

Za nami seria nieudanych szturmów agencji ochroniarskiej Zubrzycki na KDT. Kilka minut po godzinie 13 grupa kupców zablokowała ruch na ulicy Marszałkowskiej. Wcześniej policjanci weszli do budynku KDT i zajęli jego część, umożliwiając tym samym komornikowi wykonywanie czynności egzekucyjnych.

Zobacz wideo z zajść pod KDT:Klikając w ten link obejrzysz drugi film wideo spod KDT.

Podczas pierwszego szturmu, o godzinie 8 rano agencja ochrony użyła gazu. Ochroniarze próbowali wejść do budynku, doszło jednak do szarpaniny z kupcami i funkcjonariusze agencji zrezygnowali z prób dostania się do środka. Po godzinie 10 ochroniarze przypuścili drugi atak, jednak nieudany, podobnie jak wcześniejszy. Trzeci atak został przeprowadzony przed godziną 12, od strony Pałacu Kultury. Podobnie jak dwa poprzednie zakończył się fiaskiem.

Zobacz galerię zdjęć spod KDT.
Zobacz zdjęcia wysłane nam MMSem przez naszego autora Pawła Kozłowskiego.

Policja w KDT / Fot. Paweł KozłowskiWcześniej pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące obecności komornika na miejscu. Zdaniem kupców nie było go o 8, a agencja ochrony zdecydowała się na samowolny szturm na halę. Zdaniem ratusza komornik od wyznaczonej godziny był na miejscu, a ochrona działała na jego prośbę. Obecnie jest już pewne, że komornik jest na miejscu. Policja i straż miejska utworzyły kordon ochronny dookoła hali.

- Bronimy jedynie swoich miejsc pracy - powiedziała reporterce Wiadomości24.pl, Anicie Zabłockiej, Alicja Łuksza, jedna z pracujących w KDT. - Walczymy o chleb - dodaje.

Na zewnątrz blaszaka urządzono także prowizoryczny punkt ambulatoryjny, w którym udziela się pomocy poszkodowanym w starciach kupcom. Także w hali znajduje się lekarz, który udziela pomocy broniącym się kupcom.

Przed przybyciem komornika

Protest kupców, 16 lipca, Warszawa / Fot. PAPHandlujący nie zamierzają ustąpić, chcą pokazać urzędnikowi dokumenty, które mają skłonić go do odstąpienia od egzekucji. - Gdy o godz. 8 rano w hali zjawi się komornik, zostanie zaproszony do naszego biura na rozmowę. Mamy nadzieję, że dokumenty, które mu okażemy, skłonią go do odstąpienia od egzekucji - zapowiada w rozmowie z Gazetą.pl Damian Grabiński, rzecznik KDT.

Gdyby dokumenty okazały się niewystarczające komornik ma dokonać egzekucji. Wśród zebranych przed kupców halą krąży pogłoska jakoby urzędnik miał przybyć w asyście setki ochroniarzy, strażników miejskich i policji, która miałaby być pomocna w przypadku przepychanek.

Kupcom udało się zdobyć poparcie Pawła Piskorskiego i Ludwika Dorna. Ten drugi zrobił wczoraj symboliczne zakupy na terenie hali. Nawoływał także, aby handlujący walczyli o KDT zgodnie z prawem.

TVN24 / Fot. screenW Kupieckich Domach Towarowych pracuje około 2 tysiące osób. Umowa dzierżawy pomiędzy miastem a kupcami wygasła w końcu 2008 roku, mimo to wciąż się tu handluje. Przedstawiciele miasta wielokrotnie podkreślali, że hala KDT musi zniknąć ze względu na planowane inwestycje. W 2010 r. mają rozpocząć się tu prace związane z budową drugiej linii metra, a następnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zobacz także inne materiały o KDT:
 / Fot. Robert Danieluk
KDT wieczorową porą
KDT - warszawiacy nie będą po nim płakać
Kupcy z KDT dalej handlują
Sam oceń kto ma rację w sprawie KDT
Ulicami Warszawy przejdzie "marsz żałobny”
Warszawa: Kupcy z KDT przedstawili Białą Księgę i walczą dalej
Większość mieszkańców Warszawy nie chce hali KDT
Warszawa: Kupcy z KDT handlują już nielegalnie
Warszawa: Demonstracja kupców z KDT
Stołeczny Ratusz złoży wniosek do sądu przeciwko kupcom z KDT

Źródła: TVN24, Gazeta.pl, własne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Ale żenada ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem w środku z aparatem. Poźniej jak ochłodnę od gazu to wrzucę zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zepsuły się. Dogrywam od nowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a gdzie filmiki? przed chwilą tutaj były.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiecywałem sobie, że się nie wypowiem.

Bo tutaj żeby się wypowiedzieć to trzeba być świętym i pisać wiersze i przekopać się przez tony różnych, sprzecznych informacji. No i patrzeć na interes społeczny i na tych ludzi, którzy stracą tam pracę (taki jakiś głupi jestem, że to wszystko biorę pod uwagę). A jeśli ja, który pisałem artykuły o tym KDT ma tak mieszane uczucia to co powiedzieć o ludziach co w ogóle w tym nie siedzą?

KDT chciało zbudować tam nowy budynek. Pytanie tylko czy by podołało? Tyle budów ostatnio stanęło w Warszawie (nieodżałowany z44). Czy można liczyć na to, że KDT dostałoby kredyt na część pieniędzy potrzebnych do budowy nowego budynku KDT (ponoć KDT miało 1/3 potrzebnych pieniędzy ale to niepotwierdzone informacje)? Więc co by było jakby nie dostali? Dalej prowizorka blokująca budowanie tam łącznika drugiej lini metra, blokowanie urządzenia tam terenu poprzez budowę Muzeum i otwartego terenu dla pieszych (bo na razie jest ohydny parking). Władze Warszawy już tyle razy uginały się pod presją handlarzy. Przedłużały im prawo pobytu i przedłużały i dalej plac defilad wyglądał jak psu z gardła.

Pewną latarnią jak patrzeć na sprawę KDT jest zawalidroga Gmurków, przez którą nie dało się przez długi czas budować niezwykle potrzebnego Bemowowi drugiego pasa na Powstańców. Na szczęście miasto mogło skorzystać ze specustawy, która dała im prawo do przejęcia spornego kawałka terenu, za co Gmurkowie dostali oczywiście pieniądze (ale mniej niż chcieli no i o to chodzi). No i teraz, czemu miasto ma prawo tak robić? Czemu to jest dobrze, że miasto tak robi? Wg mnie miasto ma moralne prawo tak robić. Ma ono prawo tak robić bo ponad interesem rodziny Gmurków ważniejszy jest interes społeczny (mieszkańców, kierowców itd). Tzn. jeśli pozostawić by ten teren Gmurkom to tylko oni by mieli dobrze z tego powodu, źle by miało miasto, mieszkańcy i kierowcy czyli jakieś powiedzmy, bo nie wiem 15 osób do 2 milionów! Widać stąd jak egoistyczne jest patrzenie, że własność prywatna ponad wszystko. I że ja, Kowalski jestem ważniejszy. Co tam miasto? Co tam inni ludzie?

Trochę podobnie jest z handlarzami z KDT. Choć nie do końca bo Gmurkowie mieli prawo do swojego terenu a handlarze w KDT są bezprawnie od 7 miesięcy (dzierżawa się skończyła, miasto jest właścicielem terenu). Mimo wszystko wierzę jednak w polskie sądy. Tu są takie spory, że niech to one rozstrzygają kto ma rację. I sąd rozstrzygnął.

Handlarze (nie wiem czemu nie lubią tego miana) są w dodatku dziwni. Proszę się iść przejść z nimi pogadać. Nie pogadasz. W Marcpolu pracowali chyba inni ludzie. Stamtąd (sąsiednia hala na placu defilad) wynieśli się handlarze i też w tym roku.

Przychylam się do poparcia zlikwidowania KDT tam. Ludzi mi w pewien sposób żal choć z drugiej strony nie bo od 2 lat wiedzieli, że stamtąd znikną i nie potrafili się zakręcić wokół tego by znaleźć sobie inne miejsce pracy. A pracy jest w bród moi państwo. Leży na ulicy i nie ma kto pracować. To kłamstwo, że nie ma pracy. Ja rozumiem, że to świetne miejsce ale proszę mi powiedzieć, bo to jest najważniejsze co przeciętny Warszawiak będzie miał z tego, że wy zostaniecie na placu defilad (dostanę od was procent ze sprzedaży)? Tak, dokładnie to nie państwo są tu najważniejsi. Tu jest ważniejszy interes Warszawiaków i prestiż stolicy a nie oszukujmy się blaszak szpeci miasto. Czas już zrobić tu porządek. To nie KDT rządzi w Warszawie. To przedstawiciele Warszawiaków wybrani w wyborach rządzą w Warszawie. Ja wiem, gdyby rządził KDT to pewnie zażądaliby państwo także i budowy koło Pekinu kolejnego blaszaka. Wiem, walczycie o swój interes ale wasz interes to nie musi być interes Warszawiaków. To rada miasta decyduje w imieniu Warszawiaków, także o losie tego terenu! To nie KDT planuje nam miasto.

Miasto proponowało wam wiele miejsc gdzie mogliście się przenieść. Nie skorzystaliście.

Jesteście niby biedni i niezaradni a od 2 lat macie pieniądze na bilbordy, reklamy w radiu, gazetach, na rzecznika prasowego itd?

Taki sam lament był przy zamykaniu obrzydliwego Jarmarku Jewropa. Czy handlarze z Jewropy byli może ważniejsi od Euro i należało im pozwolić dalej handlować bo co tam Euro? Interes grupy handlarzy kontra interes mieszkańców.

To tylko takie moje luźne uwagi. A Warszawiacy będą wdzięczni za uporządkowanie tego terenu. Może ich nie widać. Może są taką cichą większością ale jak trzeba powiedzą swoje.

Ps Od godziny nie mogłem oglądać relacji z tego wydarzenia bo w moim bloku był robiony remont i odłączyli mi tw (Drżę na myśl czy wszystko w porządku z Cyprianem Jopkiem). No teraz już mogę (ale dalej nie wiem co z Cyprianem Jopkiem :().

PPS uff w końcu mogę oglądać tw. Dobrze powiedział, że KDT miał lepsze warunki handlu niż inni handlowcy i sprzedawcy w centrum Wawy. Co z nimi?

PPPS Handlarze bronią gruntu tak jakby bronili ziemi przed wejściem jakichś Niemców czy Sowietów. Ludzie, miejcie umiar!

PPPPS Warszawscy politycy PiS próbujący ugrać coś dla siebie w poparciu. Żenada. No ale nic skoro ta partia kopie pod sobą dołki to w nie wpadnie. Tylko niech się potem temu nie dziwią.

PPPPPpepepepepeS wypowiedź kosz7 z skajskrejpersiti: "Nie zabierajcie Polakom pracy! Tysiące ludzi może znaleźć zatrudnienie i utrzymać swoje rodziny oraz dzieci przy budowie II linii metra i muzeum."

Nie wiem tyle. Poświęciłem trochę swojego czasu i się wypowiedziałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak wygląda druga "Irlandia" w wykonaniu PO. Brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do KDT tylko to co robi policja!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu, co ma rząd do KDT??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam pytanie...gdzie jest władza? Rząd? Jeszcze nikogo z rządzących nie widziałem oprócz ...Straży miejskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zawsze lubię czytać transparenty bo zwykle mają wiele ciekawych haseł oraz ogólnie wiele wspólnego z rzeczywistością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.