Facebook Google+ Twitter

Kupiłeś samochód, a co z ubezpieczeniem?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-19 09:49

Starsi kierowcy zapewne pamiętają, że kiedyś ubezpieczenie auta było przypisane do właściciela i to on decydował czy przekaże ubezpieczanie nowemu właścicielowi, czy pozostawi je dla siebie i będzie mógł odzyskać pieniądze z niewykorzystanej polisy. Obecnie kupując samochód nie tylko nabywamy pojazd, ale także ubezpieczenie OC, które jest na niego zawarte.

Fot. ilustracyjna / Fot. ArchiwumTuż po zakupie samochodu nowy nabywca ma 30 dni na to, aby zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została zawarta umowa. W tym miejscu można podjąć jedną z dwóch decyzji. Pierwsza z nich to możliwość rezygnacji z polisy i przeniesienie ubezpieczenia do innego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). W tym przypadku poprzedni właściciel samochodu dostanie nastąpi zwrot pieniędzy za pozostały czas, jaki został do końca umowy.

Nowy właściciel może jednak chcieć pozostać w tym samym TU kontynuując zawarte ubezpieczanie. Tutaj będzie konieczne ponowne przeliczenie polisy, dostosowując składkę do nowego właściciela (wiek, ilość wypadków, staż, miejsce zamieszkania itp.). Oczywiście nowy właściciel w takiej sytuacji nie ponosi kosztu całej polisy, a jedynie różnicę. Jeżeli po przeliczeniu dla nowego właściciela okaże się, że składka jest większa niż ta wyliczona dla poprzedniego posiadacza auta, będzie on musiał dopłacić różnicę, ale jeśli okaże się, że zapłaciłby mniej, to otrzyma zwrot tej różnicy.

Robert Tomaszewski

Więcej przeczytasz na stronie Motofakty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.