Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2620 miejsce

Kupmy sobie czołg – posezonowa wyprzedaż w wojsku

Masz 25 lat, wykształcenie przynajmniej średnie i doświadczenie handlowe? To nie oferta pracy. Jeśli spełniasz powyższe warunki - możesz wystąpić o koncesję, wziąć udział w przetargu Agencji Mienia Wojskowego i... kupić czołg.

Logo Agencji Mienia Wojskowego (www.amw.com.pl). / Fot. Agencja Mienia WojskowgoW ogłoszeniu w popularnej gazecie czytamy: „Agencja Mienia Wojskowego oferuje szeroki asortyment sprzętu koncesjonowanego (broni - przyp. aut.) wycofanego z wyposażenia Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji”. Oferta dotyczy m.in. czołgów T-72, samolotów MIG 21, a także szeroko rozumianej broni strzeleckiej. Dla wybrednych - kuter rakietowy.

Przeczytaj, co oferuje Agencja Mienia Wojskowego.

Po dokładniejsze informacje AMW odsyła zainteresowanych na stronę internetową. Tam znajduje się pełna lista wystawionego na licytację sprzętu. Co ciekawe, wbrew ogłoszeniu nie znajdujemy tam obiecanych czołgów. Mimo to oferta wygląda imponująco: granatniki przeciwpancerne, moździerze, haubice, pistolety maszynowe, a nawet śmigłowiec.

– Licytacji podlega sprzęt wycofywany z użycia z przyczyn technicznych. Najczęściej po przetargu jest on przez kupujących po prostu przeznaczany na złom. Bardzo rzadko do przetargu stają firmy zajmujące się handlem bronią – skomentował przetarg dyrektor Zespołu Gospodarki Mieniem Ruchomym i Obrotu Specjalnego, Janusz Kostrzewa. – Aby zakupić sprzęt koncesjonowany wymagana jest przyznawana przez MSWiA koncesja, co skutecznie utrudnia hobbystom i pasjonatom udekorowanie np. przydomowego ogródka, czołgiem.

Jak na potencjalny złom, pozycje w ofercie są reklamowane dość specyficznie. W polu „możliwe zastosowanie” pistoletu maszynowego PPS czytamy: ”na wyposażeniu żołnierzy pododdziałów piechoty służy do zwalczania siły żywej nieprzyjaciela na odległość do 200 m”. Rakieta powietrze - powietrze R23, 244 kg złomowej wagi, „skuteczna w walce powietrznej do zwalczania celów latających w każdych warunkach atmosferycznych i przy każdym położeniu - także na tle ziemi; stosowana jako uzbrojenie pokładowe samolotów Mig 23MF (samoloty używane ciągle przez Algierię, Angolę, Libię, Syrię i Zimbabwe - przyp. autora)”.

T-72 był główną bronią wojsk pancernych Układu Warszawskiego - dziś jest ż tylko przedmiotem licytacji (http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:T-72_Main_Battle_tank_Poland.jpg) / Fot. domena publicznaSkąd pewność, że sprzęt zamiast na złom, nie trafi na czarny rynek? – W koncesji istnieje zapis, że MSWiA zastrzega sobie prawo skontrolowania przeznaczenia nabytego towaru. Do tego, by wywieźć tego typu zakup za granicę wymagane jest dodatkowo specjalne zezwolenie Ministerstwa Gospodarki - opiniowane przez inne instytucje – odpowiada Kostrzewa.

Jakie, zgodnie z prawem, trzeba spełnić warunki żeby móc się o koncesję na zakup starać? Znajdziemy je w przywoływanej na stronie AMW ustawie. Należy mieć przynajmniej 25 lat i średnie wykształcenie oraz mieć udokumentowane przygotowanie zawodowe do prowadzenia działalności w zakresie obrotu bronią (bez wyszczególnienia o jakie kwalifikacje chodzi). Nie można tu więc raczej mówić o zbyt surowych obostrzeniach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

jerzy lewandowski
  • jerzy lewandowski
  • 03.12.2010 17:35

Marcin dam sobie coś obciąć że w woju nie byłeś.Płakałeś,bo porostu nieznasz się na broni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

gdy to wczesniej czytałem oplułem się ze śmiechu spożywaną właśnie kawą
ale z drugiej strony - kusząca propozycja żeby kupić sobie kuter rakietowy

Tak na serio to kilka rzeczy mnie zainteresowało i chętnie bym kupił (o ile sprzedają na sztuki te z oferty bezprzetargowej)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja, z usmiechem na ustach..napije sie kawy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie czołg!!!

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czołg czy samolot? Rety, ale trudny wybór.
A może by tak jedno i drugie jak finanse pozwolą... :) Kuter zostawiam wilkom morskim;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem. Jeśli wygrywający przetarg oddają sprzęt na złom z zyskiem, to nie lepiej samemu od razu oddać na złom..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spłakałem się ze śmiechu przy "sile żywej nieprzyjaciela w odległości do 200 m". Brawa dla autora, że poszedł tropem ogłoszenia, które widziało wielu, a nikt tematu nie pociągnął.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.