Facebook Google+ Twitter

Kupujcie Ruch! Pierwszy w tym roku debiut państwowej spółki na giełdzie

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-12-12 10:04

Nawet ćwierć miliarda złotych może ściągnąć z giełdy największa w Polsce firma handlująca prasą. Według analityków, spółka da zarobić kupującym jej akcje, bo sprzyja jej koniunktura na parkiecie.

Wczoraj biura maklerskie PKO BP i BZ WBK zaczęły przyjmować zapisy na akcje Ruchu. Potrwają one do najbliższego piątku.
– Myślę, że zainteresowanie ofertą Ministerstwa Skarbu Państwa będzie bardzo duże, a akcje Ruchu rozejdą się na pniu – mówi Krzysztof Milewski, analityk z wrocławskiego oddziału Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.infografika: maciej dudzik
Przypomina, że większość spółek, które debiutowały w 2005 roku, pozwoliło w ciągu 2006 roku zarobić inwestorom niezłe pieniądze. Najwyższe przebicie było na Zelmerze (patrz infografika).
Akcji nie dostaną jednak na razie pracownicy Ruchu. Dlaczego? Będą im one przysługiwać dopiero w momencie, gdy część swoich udziałów sprzeda na giełdzie resort skarbu.

– Sprawa jest dość pilna. Rozmawiamy z zarządem firmy o pakiecie socjalnym, w którym zostaną również uwzględnione akcje dla pracowników przedsiębiorstwa – powiedział Grzegorz Zieliński, szef Solidarności w Ruchu. Liczy na to, że załoga dostanie je w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Wejście Ruchu na parkiet pod koniec 2006 roku będzie pierwszym w tym roku debiutem państwowej firmy na giełdzie. Sporo pojawiło się natomiast prywatnych.
– W prywatyzacji mamy totalny zastój – potwierdza Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Ministerstwo Skarbu Państwa obiecuje, że do 2008 roku znajdzie strategicznego inwestora, który przejmie kontrolę nad spółką. W 2004 roku Ruch miał 25 milionów złotych zysku, zaś w ubiegłym – 45 milionów złotych straty. Przesądziły o tym odprawy dla zwalnianych pracowników. •

Sprzedawca prasy


Ruch jest nadal największym w kraju dystrybutorem prasy. Największym konkurentem jest prywatny Kolporter. Ruch zatrudnia 5,5 tysiąca pracowników. Współpracuje także z 10 tysiącami kioskarzy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Codziennie dostarcza prasę do 34 tysięcy punktów sprzedaży w całym kraju.

Łukasz Pałka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.