Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11511 miejsce

Kupujemy mieszkanie - Szczęśliwe zakończenie

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-05-19 10:12

Znalazłeś wymarzone mieszkanie, wpłaciłeś zadatek, bank przyznał ci kredyt? Podpisanie umowy to nie koniec. Czeka cię załatwienie ostatnich formalności i możesz się wprowadzać.

Przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna, musisz przede wszystkim zażądać od dotychczasowego właściciela zaświadczenia z biura meldunkowego, że nikt w mieszkaniu nie jest już zameldowany (wymeldował się sam i wszystkich innych lokatorów). Jeśli któryś z nich od dawna w nim nie mieszka, bo np. wyjechał za granicę lub nie wiadomo, gdzie przebywa, można go wymeldować na postawie zeznań świadków (sąsiadów, którzy potwierdzą np., że nie widzieli go od lat).

Liczniki do protokołu


Powinieneś też sprawdzić raz jeszcze księgę wieczystą. Może od dokonania ostatniego wypisu właściciel coś w niej zmienił (np. ustanowił hipotekę) oraz obejrzeć rachunki za gaz, prąd, wodę, ścieki. Lepiej mieć pewność, że właściciel nie zalega z opłatami.Jeśli wszystko już załatwiłeś, możesz zabierać się za malowanie, zacząć ustawiać meble i spokojnie mieszkać w swoim własnym M. / Fot. FOT. MARCIN OSMAN
– W dniu wydania mieszkania, należy spisać protokół przekazania. Muszą się w nim znaleźć wskazania liczników. Po odbiorze trzeba będzie odwiedzić gazownię, zakład energetyczny, żeby przepisać te liczniki na siebie. Instytucje te zażądają wówczas aktu notarialnego kupna mieszkania i właśnie protokołu zdawczo-odbiorczego. Podpiszą z nowym odbiorcą nowe umowy, gdy stwierdzą, że poprzedni właściciel uregulował wszystkie należności – mówi Teresa Michniak, dyrektor Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.

Operator i spółdzielnia


Na tej samej zasadzie możesz również przejąć dotychczasowy numer telefonu stacjonarnego, kablówkę lub internet. Jeśli ich nie chcesz (nie odpowiadają ci warunki lub ceny), dopilnuj, by poprzedni właściciel wypowiedział swoje umowy.
Jeśli kupiłeś spółdzielcze mieszkanie własnościowe, będziesz musiał także do niej udać się z aktem notarialnym – zostaniesz w dokumentach nowym właścicielem lokalu, możesz także wstąpić w poczet jej członków. Potem zostaje tylko biuro meldunkowe (tu też idziesz z aktem notarialnym), gdzie zameldujesz siebie i członków swojej rodziny i możesz się wprowadzać. •

Mieszkanie też możesz reklamowaćKupno mieszkania jest transakcją sprzedaży, do której odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego mówiące m.in. o rękojmi – czyli odpowiedzialności sprzedawcy za to, co ci sprzedał (art. 556-576).
Jeśli po jakimś czasie okaże się, że mieszkanie ma wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność (np. balkon, który grozi zawaleniem), możesz zażądać od sprzedającego obniżenia ceny lub naprawy (na jego koszt). On odpowiada za takie przykre niespodzianki przez trzy lata od dnia wydania mieszkania.

Reklamację zawsze składaj na piśmie. Korespondencja przyda się, gdyby spór miał się skończyć w sądzie. Napisz, jaką wadę odkryłeś w mieszkaniu i czego oczekujesz. Niestety, kodeks cywilny nie określa terminu, w jakim sprzedający musi ci na pismo odpowiedzieć. Warto więc zaznaczyć w nim, że np. czekasz na odpowiedź w ciągu 14 dni.
Katarzyna Zimna

Jakie formalności przy kupnie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.