Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

507 miejsce

Kupujesz komórkę na aukcji lub w komisie? Poznaj chwyty sprzedawców

Przeglądając oferty telefonów komórkowych, zwykle kierujemy się w pierwszej kolejności ku komisom lub serwisom aukcyjnym. Mimo opisów sprzedawców o fabrycznej nowości telefonów, warto przyjrzeć się dokładnie oferowanym komórkom. Poniżej przedstawiamy najczęstsze chwyty sprzedawców.

telefon komórkowy / Fot. Wikimedia Commons"Telefon z polskiej dystrybucji"

W większości przypadków oznacza to, ni mniej ni więcej, że telefon ten został zakupiony u operatora podczas podpisywania umowy. Najczęściej w treści aukcji pojawia się też drobną czcionką uwaga, że na obudowie może znajdować się logo operatora. Jak dowiedzieliśmy się w autoryzowanym serwisie jednej z wiodących marek telefonów, sprzedawcy w komisach bardzo często dokonują "przekładki" obudowy na nieposiadającą znaków firmowych operatora lub też traktują obudowy rozpuszczalnikiem aby pozbyć się niepożądanych znaków. Warto podkreślić, iż taka nieautoryzowana zmiana obudowy może być powodem unieważnienia gwarancji producenta, o ile oczywiście zostanie ona wykryta.

"Bez simlocka, pracuje we wszystkich sieciach"

To, że telefon w chwili zakupu nie posiada blokady, nie oznacza że w chwili przyjęcia do sklepu też jej nie miał. Warto zauważyć, iż podczas wszystkich napraw gwarancyjnych wgrywane jest oprogramowanie identyczne z oryginalnym, co może doprowadzić do sytuacji, że po odebraniu z serwisu telefon nie zadziała z naszą kartą SIM.

"Telefon pochodzi z importu"

Praktyka ta jest częsta w przypadku notebooków, w przypadku telefonów zdarza się zdecydowanie rzadziej. Za oceanem, a także w bliższej nam Anglii, bardzo popularna jest sprzedaż elektroniki użytkowej "z odzysku". Są to egzemplarze używane, zwykle skupowane od klientów masowych lub serwisów. Telefony są naprawiane i doprowadzane do stanu fabrycznego, a więc wymieniana jest zwykle obudowa, zużyte części mechaniczne, bateria, czyszczone jest wnętrze. Bardzo często do takich napraw używane są najtańsze zamienniki części. Egzemplarze takie nie objęte są gwarancją producenta, chyba że jest to wyraźnie zaznaczone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

toja
  • toja
  • 15.09.2012 15:30

@Nicki Sam jesteś "Niezorientowany" domorosły znawco komórek. Widzę że znasz się głównie na Nokiach i pewnie jesteś ich Wyznawcą jako jedynej słusznej firmy, a swoje eksperymenty ze ściąganiem sim-locka przeprowadzałeś na nokii 1600... Otóż kupiłem kiedyś taki telefon, SE K800i i początkowo był bez sim-locka, ale po podłączeniu telefonu do kompa zaktualizowałem oprogramowanie i wgrało się to od operatora sieci Plus bo stamtąd telefon pierwotnie pochodził. Okazało się że sim-lock wrócił bo był zdjęty jakimś Patchem, aby wgrać tego patch użytkownik musiał wgrać inną wersję oprogramowania tzw. "niebrandowaną"... Ja żeby się pozbyć tego sim-locka znów musiałem zrobić to samo co poprzedni użytkownik i lecieć jeszcze do sklepu po sim od Plusa, a więc nie bądź taki pewny siebie i jak coś komentujesz to najpierw sam się doucz...
Do autora artykułu, poradnik niezły, przydatny zwłaszcza dla osób starszych i tych mało obeznanych w zakupach na allegro, niektóre wskazówki sam praktykuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Nicki: nigdzie nie napisałem, że do ściągnięcia simlocka potrzeba zmiany softu. Zwróciłem tylko uwagę na zapis, który widnieje na zgłoszeniu telefonu w serwisie i mówi o przywróceniu w przypadku ponownej instalacji oprogramowania oryginalnego simlocka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nicki
  • Nicki
  • 15.09.2012 14:27

Autor trochę niezorientowany w temacie. Aby ściągnąć simlocka, nie trzeba wymieniać oprogramowania. Wywołuje się odpowiednią funkcję, ściąga odpowiedni do tego program, który np. generuje odpowiedni kod DCT4, wpisujesz i simlock ściągnięty. Oprogramowanie wymienia się wtedy, kiedy w menu telefony nie ma języka polskiego. To jest jeden powodów zmiany oprogramowania, lub jeżeli jest faktycznie nowszy firmware do danego modelu aparatu, który usuwa jakieś mankamenty, albo gdy chcemy aparat tuningować, czyli skorzystać z firmware pisanego przez zapaleńców. Ale żaden z tych przypadków nie może spowodować, że karta simlock nie zadziała. Jest kilka innych powodów, oprócz nie ściągniętej blokady simlock powodujących problemy z kartami simlock.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenne uwagi. Na 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.