Facebook Google+ Twitter

Kura domowa - to brzmi dumnie

Pełnienie roli "kury domowej" musi być wyborem świadomym, dostosowanym do potrzeb rodziny, z drugiej strony zaś wyborem uwzględniającym osobiste potrzeby i aspiracje.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. AKPATo słowa jednej z nich. 32-letnią Annę poznaje na blogu. To właśnie tam sama siebie określa mianem kury domowej, ale nie typowej, pełniącej tę funkcję całą dobę, a "pracującej" na pół etatu. To jeden z kilku blogów, prowadzonych przez kobiety pracujące i określające się jednocześnie mianem "kur domowych". Tyle tylko, że czyniących to z chęcią i radością. Bo określenie to przestaje powoli być odbierane negatywnie. - Pokazuje to dystans do samej siebie. Jest to żartobliwe podejście do tematu - zapewnia Anna.

W natłoku zajęć


Dzieci, mąż, obowiązki, praca, pasje, czas wolny. To chleb powszedni wielu współczesnych kobiet. Jako że doby nie można wydłużyć w cudowny sposób, trzeba dobrze ustalić plan działania. By czasu wystarczyło na wszystko. Te pełnoetatowe domowe kury, choć nie pracują zawodowo, mają nie mniej obowiązków. O niedocenianiu ich pracy mówiono wiele. Próbowano nawet temu zaradzić. W 2006 roku dokonane zostały obliczenia z których wynika, że praca gospodyń warta jest 1025 złotych. Pojawiły się więc propozycje wypłaty pensji, ale na słowach się skończyło. Pozostały tylko świadczenia na rzecz rodziny.

Co jest luksusem


Dziś "kur domowych" na pół - etatu jest coraz więcej, stąd i samo określenie nabiera innego wydźwięku.

- Ostatnie Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzane raz na kwartał przez Główny Urząd Statystyczny, pokazało, że aktywność zawodowa kobiet na przestrzeni ostatnich lat poprawiła się. Dziś pracuje o ponad 300 tys. kobiet więcej niż przed rokiem - potwierdza Mateusz Korsak, redaktor portalu www.bezrobocie.org.pl

Niewiele rodzin może sobie również pozwolić na to, by kobieta zajmowała się tylko pielęgnowaniem domowego ogniska. To dziś coś w rodzaju luksusu, którego jednak kobiety nie wybierają już tak często. Mając na uwadze fakt, że społeczeństwo staje sie coraz bardziej konsumpcyjne, by zapewnić sobie luksus materialny, trzeba niekiedy poświęcić luksus w sferze tzw. celów wyższych. Oprócz tego kobiety chcą się rozwijać, realizować zawodowo. Obecnie, często podejmują zajęcia, które jeszcze kilkanaście lat temu, kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami.

- W dużych miastach, przestaje już dziwić kobieta prowadząca autobus, czy zarządzająca dużą grupą pracowników. Mimo to nadal kobiety znajdują się w gorszej sytuacji na rynku pracy niż mężczyźni. Aż 8,8 mln kobiet pozostaje biernych zawodowo. To dużo, w porównaniu z 7 mln, które są zawodowo aktywne - zaznacza Korsak.

I chociaż kariera jest dla kobiet coraz bardziej istotna, to sukces rodzinny nadal liczy się najbardziej.

Nie ma ludzi niezastąpionych w kwestiach zawodowych. Tego rodzaju powodzenie nie trwa wiecznie. Natomiast sukces rodzinny jest niezastąpiony. Żadna najlepsza niania, babcia, ciocia itd. nie zastąpi dziecku matki. Wszystko ma jednak swoje granice w czasie i przestrzeni - podkreśla Anna.

Godzenie wszystkich obowiązków i staranie się by przez życie zawodowe nie ucierpiała rodzina nie jest zadaniem łatwym, ale jak zapewnia Anna, daje to pewnego rodzaju równowagę psychiczną. To poczucie, że jest się spełnionym we wszystkich sferach życia.

Pół - etatu


Kura domowa na pół - etatu, chętnie po pracy zajmuje się domem. I choć często może być tym zmęczona, to nie ma w sobie poczucia frustracji. A wybór sposobu pełnienia tej funkcji musi być jej dobrowolnym wyborem. Czas poświęcony wyłącznie rodzinie dziś organizuje się zresztą trochę inaczej. Internet sprzyja kontaktom, więc blogi czy fora, na których kobiety dzielą się swoimi refleksjami lub pokazują zdjęcia swoich dzieci są na porządku dziennym.

Wybór formy pełnienia funkcji kury domowej, jeśli nie jest uzależniony od uwarunkowań finansowych, to jest wyborem dowolnym. Zadowalające staje się to, że kobiety zaczynają lubić to określenie, nie kojarzy się ono już negatywnie i coraz więcej kobiet z dumą nosi to miano, jednocześnie realizując się w innych sferach życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ Ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jak widać, można pogodzić pracę z domem. O ile tylko pewne obowiązki przekazuje się innym, a nie bierze wszystko na siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani domu -to brzmi dumnie ;)
ale kura domowa ???
... to tylko na rosół ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.