Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30307 miejsce

"Kurpie Białe" z wizytą w Puszczy Zielonej

Jak co roku w niedzielę palmową członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego "Kurpie Białe" z Pułtuska poznawali zwyczaje swoich sąsiadów z Puszczy Zielonej.

Kurpie Białe i przyjaciele z puszczy Zielonej. / Fot. Lidia ŚwićNa festyn ludowy "Niedziela palmowa" w Łysych każdego roku, na tydzień przed Wielkanocą przybywają rzesze miłośników folkloru i tradycji. W tym roku nie zabrakło wśród uczestników członków i sympatyków Ludowego Zespołu Artystycznego "Białe Kurpie" z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Wraz z tancerzami, do Łysych wybrali się studenci z Białorusi i Ukrainy.

Z zainteresowaniem poznawali polską kulturę ludową, interesowali się obrzędami i zwyczajami, kupowali pamiątki. Młodzież podziwiała palmy wielkanocne zgłoszone do konkursu. Na Kurpiach palmy zdobi się wielobarwnymi kwiatami z bibuły, bukszpanem i baziami. Niektóre miały po kilkanaście metrów długości. Na kiermaszu sztuki ludowej można było zobaczyć przepiękne pisanki, wycinanki kurpiowskie, rzeźby z drewna, figurki z wosku, haft i wiele innych form rękodzieła.

Na scenie w skansenie. / Fot. Anna KowalskaPajdy chleba ze smalcem i "psiwo" jałowcowe smakowały nadzwyczajnie po wędrówce wśród straganów pełnych atrakcji. W Łysych odbyło się spotkanie studentów z wicemarszałkiem sejmu RP Jarosławem Kalinowskim. Polityk z sentymentem przywitał zespół, bezbłędnie rozpoznał strój Kurpiów z Puszczy Białej, podkreślał rolę kreacji artystycznej w wychowaniu młodzieży. Przed wielu laty sam tańczył w Ludowym Zespole Artystycznym SGGW-AR "Promni".

W drodze powrotnej rozśpiewana grupa zwiedziła skansen - zagrodę kurpiowską w Kadzidle i dała niepowtarzalny występ na deskach letniego amfiteatru dla zebranej w skansenie publiczności. Za rok studenci AH również wybierają się do Łysych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+
Byłam tam..dawno temu... Najfajniejsze były te palmy..dłuższe niż kościół

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstęp bez zaproszeń. Choć nie jestem organizatorem, pozwolę sobie zaprosić Pana za rok. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 08:51

(+) plus, za empiryzm, choć zupełnie nie rozumiem dlaczego nie zostałem zaproszony mimo, że jestem miłośnikiem folkloru i tradycji, uwielbiam domowy smalec, marszałka Kalinowskiego i "Kurpie Białe"... dziwne..., bardzo dziwne -))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.