Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14366 miejsce

Kurpiowskie klimaty w Pułtusku

Członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego "Kurpie Białe" dbają o tradycje regionu, chroniąc je przed zapomnieniem oraz ukazując unikalne piękno przyśpiewek, tańców i gwary kurpiowskiej.

Wyjazd na Niedzielę Palmową do Łysych (Kurpie Zielone). / Fot. Anna KowalskaZespół działa już ponad osiem lat pod patronatem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Głównym celem zespołu jest kultywowanie i rozpowszechnianie kultury regionu Mazowsze Kurpiowskie. Członkowie zespołu pod okiem Pani Lidii Świć - kierownika i choreografa zespołu, uczą się pieśni i tańców ludowych, gwary oraz rękodzielnictwa kurpiowskiego. W tradycyjny sposób wykonują wycinanki i pisanki, które gromadzą w urządzonej na wzór typowej kurpiowskiej chaty siedzibie zespołu przy ul. Daszyńskiego w Pułtusku. Podczas występów na scenie mają na sobie stroje ludowe, będące wytworem rękodzielnictwa kurpiowskiego.

Liderka zespołu w akcji. / Fot. Anna KowalskaGrupa, oprócz corocznych występów na pułtuskich juwenaliach, ma na swoim koncie uczestnictwo w wielu imprezach folklorystycznych m.in. Palma Kurpiowska 2008 w Łysych, którą swą obecnością zaszczycił także sam prezydent RP. Zespół występuje również na prywatnych imprezach. Od niedawna, w repertuarze zespołu, oprócz tradycyjnych pieśni i tańców kurpiowskich, znajduje się także tzw. "gadka", czyli krótkie przedstawienia, podczas których członkowie grupy mówią gwarą.

I poszli w tany! / Fot. Anna KowalskaWśród członków zespołu nie brakuje prawdziwych zapaleńców. - W zeszłym roku uzyskałam dyplom licencjata na Wydziale Historycznym AH. Wybierając studia uzupełniające zwracałam uwagę na to, czy przy uczelni działa zespół ludowy. Dlatego właśnie postanowiłam kontynuować studia w Pułtusku. Na scenie czuję się jak ryba w wodzie. Znika trema i nieśmiałość. Bardzo mi zależy na występach z zespołem. Dzięki niemu ukierunkowałam się tematycznie, polubiłam tematykę ludową i nie jestem już tylko szarym studentem - mówi rozmarzona Asia Bąder, czołowa działaczka LZA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

cfkywecv
  • cfkywecv
  • 14.07.2011 22:41

eVG8aE <a href="http://dwqbvvqcoort.com/">dwqbvvqcoort</a>, [url=http://qaihlewfrbww.com/]qaihlewfrbww[/url], [link=http://esjkjvigxwue.com/]esjkjvigxwue[/link], http://iqhvmojeaquu.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za pokazanie, że polska tradycja ludowa to nie tylko Górale

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło, że młodzież nie zapomina o tradycji własnego kraju, rejonu.

Widzę, że kościół w Łysych taki jak dawniej..tylko ta palma jakaś taka mała :) Pamiętam takie ogromne..kilkumetrowe niesione przez kilka osób

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.