Facebook Google+ Twitter

Kurs Berlin! Część I

  • R. W.
  • Data dodania: 2010-07-10 12:45

Zorganizowanie taniego wyjazdu do Berlina wydaje się znacznie łatwiejsze niżby można przypuszczać, a wszystko dzięki specjalnej ofercie Deutsche Bahn w porozumieniu z PKP Przewozy Regionalne. Mowa tu o "Berlin-Brandenburger Ticket".

Berlin-Brandenburger Ticket jest atrakcyjny pod wieloma względami. Kupić go można na konkretny dzień: na Dworcu Głównym PKP (ok. 29 euro), w pociągu u konduktora (27 euro) albo w automacie (27 euro).

Na jednym bilecie BBT mogą jechać: pojedynczy podróżni, grupa do pięciu osób, niezależnie od wieku albo rodzic/dziadek/babcia lub oboje rodziców/dziadków z dowolną liczbą swoich dzieci/wnuczków w wieku do 14 lat. Przy założeniu, że na jednym bilecie jedzie pięć osób, cena za podróż w obydwie strony wynosi tylko 5,4 euro za osobę.

Berlin-Brandenburger Ticket jest ważny od poniedziałku do piątku, od godziny 9 do godziny 3 dnia następnego, natomiast w soboty i niedziele oraz w dni świąteczne (obowiązujące w Niemczech) od północy do godziny 3 dnia następnego.

BBT umożliwia przejazdy pociągami RegionalExpress (RE), i RegionalBahn (RB), w wagonach drugiej klasy, kolejką miejską S-Bahn jak i pociągami Prignitzer Eisenbahn Gmbh i innymi środkami komunikacji, tzn. U-Bahn, autobusami. Dodatkowo, odwiedzając niektóre atrakcje turystyczne możemy otrzymać rabat okazując bilet.

Zaplanowanie podróży również nie jest trudne, gdy skorzystamy ze strony Deutsche Bahn (w górnej części strony znajduje się rozwijane menu, docelowo pokazujące "Deutschland", dzięki któremu można zmienić język strony na polski). Po lewej stronie znajduje się wyszukiwarka połączeń. Gdy znajdziemy interesujące nas połączenie, możemy rozwinąć szczegóły, gdzie znajdują się informacje dotyczące przesiadki (w Angermuende), czasu podróży itp.

RegionalExpress / Fot. http://www.nationalcorridors.org/df/df10062003c.jpgGdy pociąg będzie się zbliżał do Angermuende (po około godzinie podróży ze Szczecina), do naszych uszu dobiegnie przez głośniki komunikat: "Wir erreichen jetzt Angermuende...". To znak, że połowa podróży już za nami. Teraz mamy około kwadrans na przesiadkę do kolejnego, tym razem piętrowego pociągu (pociągi RegionalExpress jadą tylko do Angermuende, tu bowiem kończy się linia torów).

Dworzec Główny w Berline. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/Berlin_Hauptbahnhof_1.jpgKolejna godzina podróży upłynie nam bardzo podobnie. Polecam wysiąść na stacji Berlin Hauptbahnhof. Jest to stacja blisko centrum Berlina - niedaleko Bramy Brandenburskiej i innych atrakcji. Hauptbahnhof także sam w sobie zasługuje na szczególną uwagę!

Ażeby sprawnie przemieszczać się po dworcu, polecam wydrukować sobie plan dworca: ze strony.

Tym sposobem dotarliśmy do stolicy Niemiec. Cały Berlin stoi przed nami otworem! Jest tu wiele pięknych, interesujących miejsc wartych odwiedzenia, ale o nich w kolejnej części "Kurs Berlin!".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Interesujące. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc nie przypuszczałem, że mój pierwszy artykuł wzbudzi takie zainteresowanie, ale jestem mile zaskoczony. :) Co prawda zdecydowałem się na cykl o Berlinie (ze względu na moje miasto:)) właśnie, ale osobom z innych rejonów Polski- szczególnie tych przygranicznych z Niemcami mogę podpowiedzieć, że BBT jest rodzajem biletu "landowego", a każdy z Landów taki bilet posiada. Bardzo miłym gestem ze strony kolei niemieckich jest to, że bilety landów graniczących z nami "działają" także w wymienionych (na stronie Deutsche Bahn) przygranicznych polskich miejscowości. Akurat za jakiś czas jadę do Saksonii i wiem, że niemal identyczny bilet (Sachsen-Ticket) jest ważny od Zgorzelca. Mam nadzieję, że zachęcę czytelników do tego typu podróży i do zainteresowania się promocjami kolei polskich i niemieckich, bo naprawdę warto, a niestety wiedza dotycząca tych ofert nie jest dostatecznie rozpowszechniona.
Serdecznie pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, syn, śmigający po angielsku, znalazł się przypadkiem na berlińskim dworcu (pył wulkaniczny spowodował, że musiał wybrać samolot do Berlina) i zimny prysznic - na lotnisku z komunikatami nie było problemu, na dworcu... przypominał sobie niemieckie słówka. ;) Ale dogadać na pewno się można. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, Zielona Góra nie ma tak dobrze (o Nowej Soli nie wspominając) - link
No i potwierdzam - podstawowa znajomość języka niemieckiego na dworcu przydatna. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że to tylko ze Szczecina a reklama leci na całą Polskę. Aby sie dowiedzieć iż dotyczy tylko Szczecina, to trzeba się wczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję.
Nie kryję, że w Niemczech chociaż podstawowa znajomość języka niemieckiego jest przydatna. Z angielskim to u Niemców różnie bywa. Także na dworcach w Niemczech niemiecki jest raczej potrzebny- komuniakty dot. pociągów są podawane po niemiecku... A nawiązując do opisanego przeze mnie w artykule biletu- jeśli by jechało na niego 5 osób, to warto, aby 1 osoba przynajmniej znała w miarę niemiecki :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa propozycja na wycieczkę Panie Radku.

A język niemiecki trzeba znać aby odbyć opisaną wyżej wycieczkę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.