Facebook Google+ Twitter

Kurs Berlin! Część II

  • R. W.
  • Data dodania: 2010-07-12 10:37

W drugiej części cyklu "Kurs Berlin!", mającego na celu pomóc w zorganizowaniu ciekawej wycieczki do stolicy Niemiec przypomnę niektóre miejsca Berlina, warte obejrzenia.

Berlin jest miastem, w którym znajduje się wiele zabytków i interesujących miejsc. Spora część z nich związana jest szczególnie z okresem II wojny światowej oraz okresem powojennym. Przyjmując za punkt początkowy wycieczki dworzec Hauptbahnhof warto udać się wpierw w kierunku Reichstagu. Droga tam trwa około 10 minut i jest wyjątkowo nieskomplikowana. Po wyjściu z gmachu dworca bardzo dobrze widoczna jest szklana kopuła, znajdująca się na szczycie Reichstagu. Polecam jednak zaopatrzyć się w plan miasta, który znacznie ułatwi zwiedzanie i poruszanie się po mieście. Także w polskich sieciach sklepów i hipermarketach dostępne są mapy zawierające plan sieci komunikacyjnej. Taki plan można ściągnąć tutaj (wybieramy S und U-Bahnnetz mit Regionalbahn; Tarifbereich ABC) i wydrukować samemu.

Frontowe wejście Reichstagu. / Fot. Radek WasilewskiReichstag jest obecnie siedzibą Parlamentu Federalnego (Bundestag), a także miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego (Bundesversammlung). Gmach Reichstagu powstał w latach 1884-1894. Do roku 1918 był miejscem obrad parlamentu II Rzeszy Niemieckiej, natomiast od roku 1919 do pożaru 27 lutego 1933 r. był on siedzibą parlamentu Republiki Weimarskiej. Na jego dzisiejszy wygląd wpływ miał wspomniany już pożar z 1933 roku, odbudowa w latach 60. XX w., jak też przebudowa w latach 1991-1999. Nad wejściem widnieje napis "Dem deutschen Volke", co oznacza "Narodowi niemieckiemu". Reichstag można oczywiście zwiedzić wewnątrz, lecz należy liczyć się z czekaniem w bardzo długiej kolejce - grupy zorganizowane (do 26 osób) mogą poprzez e-mail umówić termin zwiedzania. Wnętrze kopuły. / Fot. Radek WasilewskiW środku dostępne są bezpłatne materiały o Reichstagu i Bundestagu, także w języku polskim. Szczególną atrakcję związaną ze zwiedzaniem Reichstagu stanowi możliwość wejścia na salę obrad parlamentu oraz wejście na dach gmachu oraz do szklanej kopuły. Przy dobrej pogodzie można obejrzeć panoramę dużej części Berlina.

Brama Brandenburska. / Fot. Fot. Radek WasilewskiKolejnym symbolem Berlina jest Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), którą od Reichstagu dzieli jedynie kilka minut drogi. Historia Bramy Brandenburskiej ma swój początek w 1734, gdy powstała jej poprzedniczka - Brama Pokoju. Została ona jednak wyburzona, a nowa brama budowana była w okresie, gdy w Polsce trwały obrady Sejmu Czteroletniego. Brama Brandenburska jest jedyną pozostałą bramą miejską Berlina. Ulegała ona, w ciągu swego istnienia, wielu remontom, odbudowom itp.. Po II wojnie światowej, gdy w 1961 roku zbudowany został Mur Berliński, Brama pełniła rolę przejścia granicznego pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych zabytków Berlina. Na szczycie Bramy Brandenburskiej znajduje się rzeźba kwadrygi.

Zaraz za Bramą Brandenburską rozpoczyna się ulica Unter den Linden (Pod lipami).Ulica Unter den Linden. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Unter_den_Linden_im_Herbst.jpg Niegdyś była to główna ulica Berlina. Nazwa jej jest związana z licznymi lipami, które rosną po obu stronach alei, przez co jest to jedna z najpiękniejszych alei stolicy Niemiec. Spacerując ulicą Unter den Linden można obejrzeć wiele ciekawych miejsc: ambasady (np. Francji, Rosji, ale także polską ambasadę), Uniwersytet Humboldta, Operę Państwową, Pomnik Fryderyka Wielkiego, Pałac Następcy Tronu.

Przechodząc mostem nad kanałem Szprewy docieramy na Wyspę Muzeów (Museuminsel), która będzie punktem wyjściowym kolejnej części cyklu "Kurs Berlin!".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Interesujące. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ah :)... a ja myślałem, że to chodzi o zdjęcie z misiem. Możliwe, że jak będę miał dłuższą chwilę czasu to stworzę galerię ze swoich zdjęć z Berlina... trochę tych zdjęć już jest :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję, trochę zagmatwałam zagadkę. ;) Chodziło mi o to zdjęcie - link - na tle szklanej kopuły Reichstagu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm... w Berlinie jest dużo misiów... ale coś mi podpowiada, że to musi być oryginalne miejsce, więc strzelę, że może na Hauptbahnhof, jak w tamtym roku była wystawa misiów (różne państwa malowały misie na swoje barwy, umeiszczały swoje symbole itd.)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie było powspominać swój pobyt w Berlinie sprzed roku. Zdjęcie z misiem też mam. :) A zgadnij, Radku, gdzie było zrobione, moje? Czekam na Wyspę Muzeów. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.