Facebook Google+ Twitter

Kurs pierwszej pomocy dla stomatologów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-07-04 14:16

Już po raz kolejny w Warszawie odbył się kurs pierwszej pomocy skierowany do środowiska stomatologicznego. Miał on na celu odświeżenie wiedzy o pierwszej pomocy lekarzy dentystów oraz ich współpracowników.

Udzielanie pierwszej pomocy powinno być jedną z istotniejszych umiejętności dla każdego człowieka. Nawet lekarzom zaleca się uaktualnianie wiedzy i trenowanie zachowań w sytuacji zagrożenia życia. Dlatego też Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie zorganizowała i poprowadziła kurs, którego inicjatorem był lek. dent. Przemysław Uliasz. W wydarzeniu wzięło udział 40 lekarzy stomatologów oraz 25 pracowników niemedycznych.
Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy. Dlatego szkolimy cały nasz personel, łącznie z rejestratorkami i asystentkami stomatologicznymi. Świat wie, że to jest potrzebne. W Polsce niestety nie wszyscy są szkoleni, nie wszyscy uważają, że jest to w jakikolwiek sposób pomocne. Tymczasem dobrze udzielona pierwsza pomoc może uratować komuś życie. Fakt, że lekarz skończy studia medyczne, jest niewystarczający, musi stale uaktualniać swoją wiedzę. Normy ulegają ciągłym zmianom, pojawiają się nowe wytyczne, jak udzielać pierwszej pomocy w sposób skuteczny, jak powinna być ona zorganizowana. Doskonalimy nasze umiejętności regularnie, by pomóc jak najlepiej w każdej sytuacji – mówi lek. dent. Uliasz, kierownik warszawskiej kliniki Prima-Dent.
Podczas spotkania ratownicy medyczni stawiali kursantów w kryzysowych sytuacjach, aby Ci mieli możliwość próby pomocy. Dzięki fantomom imitującym dzieci i dorosłych, uczestnicy mogli dopracować metody resuscytacji na osobach w różnym wieku. Poznawali również najnowsze defibrylatory automatyczne, które poleceniami głosowymi przeprowadzają użytkownika przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w przypadku zatrzymania krążenia. Takie urządzenia coraz częściej umieszczane są newralgicznych miejscach w stolicy: dworcach, stacjach metra, centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej i wielu innych lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu. Obsługa tych urządzeń nie jest skomplikowana, ale jej wcześniejsze poznanie usprawnia udzielanie pomocy. Umieszczanie tych urządzeń w miejscach publicznych, ratuje życie ludziom na całym świecie.
Prowadzimy także szkolenia mające na celu uświadomienie osób, które na co dzień nie mają styczności z medycyną, jak ważna jest umiejętność niesienia pierwszej pomocy. Nasi kursanci zdobytą wiedzę najczęściej wykorzystują w rodzinnych domach, pomagając bliskim, w pracy oraz komunikacji publicznej – mówi Wojciech Piechowski, główny specjalista d/s szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie.

Lekarze doskonalący regularnie swoją wiedzę, są przykładem na to, że pierwsza pomoc nie jest łatwą umiejętnością, ale ważną dla nas wszystkich. Wytyczne wg których szkolimy ulegają ciągłym zmianom, a uaktualnianie ich jest bezcenne i bardzo potrzebne – dodaje.
(Aleksandra Adrian)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.