Facebook Google+ Twitter

Kurski i Niesiołowski o Wojciechu Jaruzelskim w "Kropce nad i"

Jacek Kurski (Solidarna Polska) i Stefan Niesiołowski (Platforma Obywatelska) w pierwszym powyborczym spotkaniu telewizyjnym. Dyskusję w "Kropce nad i" zdominowało rozpamiętywanie osoby generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Jacek Kurski (Solidarna Polska) i Stefan Niesiołowski (Platforma Obywatelska), dwóch znaczniejszych i bardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce. Od kilkunastu godzin już wiadomo z całą pewnością, że nie będzie im zupełnie po drodze. Partia Kurskiego nie sprostała 5-procentowemu progowi wyborczemu, zaś opcja reprezentowana przez Stefana Niesiołowskiego udowodniła, że pierwsze miejsce nie było chybionym przewidywaniem.

Pożegnanie generała Wojciecha Jaruzelskiego stało się tematem przewodnim. Nawet eurowybory nie zdołały mocniej zaznaczyć swojej racji bytu w ten wieczorny czas, aniżeli odejście człowieka, wokół którego narastały kolejne spory, komentarze, dyskusje. Po jego śmierci powstały następne, jak kwestia właściwego miejsca pochówku i odpowiedniej ceremonii pogrzebowej. Stefan Niesiołowski powiedział, że spędził czas w więzieniach za rządów trzech sekretarzy komunistycznych, w tym Wojciecha Jaruzelskiego. Obóz internowanych w owym czasie wspomina jako niewielką dolegliwość wobec czasów stalinowskich. Dało o sobie znać chrześcijańskie miłosierdzie posła: "Ja przebaczyłem wszystkim swoim prześladowcom, wszystkim bez wyjątku. Tym, co mnie przesłuchiwali, aresztowali, zamykali, ścigali i również, oczywiście generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu. Wielkiej krzywdy on mi nie zrobił." Zwraca przy tym uwagę na ferment dziennikarski i okołomedialną wrzawę jaka towarzyszyła generałowi, nieprzyzwoite spekulacje i domysły dotyczące pochówku jeszcze w czasie kiedy żył. Stefan Niesiołowski w tej kwestii stara się być oszczędny w słowach: "Na żałobę narodową to on nie zasłużył i nie powinno jej być." Dodaje, że pogrzeb państwowy na Powązkach winien wystarczyć w zupełności.

Jacek Kurski, polski polityk i poseł (Solidarna Polska). Kraków, 18.04.2010 r. By This image is a work by Wikipedia and Wikimedia Commons user Jarosław Kruk (Jrkruk). author: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0 (Own work) [Attribution, GFD / Fot. Jarosław Kruk (Jrkruk)Jacek Kurski zaznacza, że śmierć generała traktuje z pełną powagą. W jego przekonaniu Jaruzelski zasługiwałby na jak najbardziej zaszczytny pochówek wojskowy, ale winien był wcześniej udowodnić narodowi swoją dobrą wolę. Mógł wykazać się większą konsekwencją wprowadzając reformy i składniej odejść od dyktatury na rzecz demokracji. Poza tym, cóż może powiedzieć o generale: "Był człowiekiem Moskwy i to nie tylko w 81 roku, ale przede wszystkim w latach 40-tych, kiedy był agentem informacji wojskowej o pseudonimie "Wolski", jednej z najczarniejszych w ogóle... eee... no... ogniw NKWD i w ogóle reżimu bezpieczeństwa sowieckiego i potem polskiego" - przypomniał dalszą aktywność generała Jaruzelskiego, czyli czystki antysemickie, inwazję na Czechosłowację, stan wojenny. Za dostateczną łaskę losu dla niego uważa fakt, iż nigdy nie odpowiedział za swoje winy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.