Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5188 miejsce

Kurski: PiS jest przywiązany do idei socjaldemokratycznych

Unia Polityki Realnej zaprosiła na spotkanie dyskusyjne Jacka Kurskiego, który już po pierwszej wypowiedzi dostał gromkie brawa - za szczerość. Przyznał on bowiem, że PiS pod względem społecznym jest przywiązany do ideologii lewicowej.

Jacek Kurski na spotkaniu z Unią Polityki Realnej: "Zawsze byliśmy partią nieukrywającą swojego przywiązania do idei socjaldemokratycznych" / Fot. TV ASMEŻywa reakcja na słowa Kurskiego zebranych 14 czerwca w warszawskiej siedzibie UPR sympatyków tej partii nie zaskakuje.

Jeden z członków UPR - Stanisław Michalkiewicz, w swoich felietonach publikowanych m.in. w "Dzienniku Polskim" i "Najwyższym Czasie" od lat dzielił pierwszoplanową scenę polityczną na "socjalistów pobożnych i bezbożnych", do pierwszej z tych kategorii zaliczając Prawo i Sprawiedliwość. Były prezes i najbardziej znany członek Unii Polityki Realnej - Janusz Korwin-Mikke, podkreślał wielokrotnie, że PiS nie jest prawicą w klasycznym tego słowa znaczeniu, nazywając twór braci Kaczyńskich partią narodowo-socjalistyczną lub państwowo-socjalistyczną. Niespełna rok temu Korwin-Mikke napisał dla "Dziennika" długi tekst p.t. "Prawica buduje dziś w Polsce socjalizm", w którym wyjaśniał, czym według niego różni się prawica od lewicy, pisząc m.in.:
Jacek Kurski na spotkaniu z Unią Polityki Realnej: uczciwy liberalizm UPR musi poczekać na swój czas / Fot. TV ASME
Otóż w odróżnieniu od lewicy propagującej socjalizm (zwany dziś państwem opiekuńczym) prawica wyznaje zasadę „każdy jest kowalem własnego losu” – wywodzącą się wprost z podstawowej zasady prawa rzymskiego: „Volenti non fit iniuria” („chcącemu nie dzieje się krzywda”). Albo człowiek jest obdarzony wolną wolą i wtedy ma prawo jeździć bez pasów lub wejść, jeśli chce, do klatki z lwami albo uznajemy, że człowiek jest tylko bydlęciem, za którego zdrowie, wykształcenie a nawet otyłość odpowiada nie on sam, tylko urzędnik państwowy. Urzędnik ten miałby tym samym prawo nakazywania bydlętom, by chodziły do właściwej szkoły, brały właściwe lekarstwa, jadły właściwe potrawy – właściwe według urzędnika.

Janusz Korwin-Mikke / Fot. TV ASMEPoseł Jacek Kurski zauważył jednak, że mimo różnic w kwestiach społeczno-gospodarczych PiS i UPR ma wiele wspólnego. Przywołał m.in. poglądy na prawo karne, wspominając o karze śmierci. Janusz Korwin-Mikke przypomniał działaczowi PiS, że w sejmie wciąż leży zignorowany projekt ustawy przywracającej karę główną, pod którą UPR zebrał 140 tysięcy podpisów. - Dlaczego - skoro mamy to wspólne - nie możemy tego zrobić? - pytał Korwin-Mikke.

Poseł odpowiadał na wiele pytań dotyczących rozgrywek politycznych toczących się zarówno pomiędzy koalicją a opozycją, jak i w samym obozie rządzącym. Przekonywał, że na polskiej scenie politycznej są w tej chwili jedynie dwie osobistości, które mają jakąkolwiek charyzmę: Jarosław Kaczyński oraz Aleksander Kwaśniewski, w związku z czym w kolejnych wyborach dojdzie do starcia pomiędzy jego partią a obozem Lewicy i Demokratów.

Komentując jeszcze niedawno głośną propozycję obniżenia progów wyborczych do wysokości 3 proc., poseł Kurski stwierdził, że z przyjemnością powitałby - w ramach blokowania list - Unię Polityki Realnej, która "zatykając nos na socjalistów solidarnościowych" mogłaby się znaleźć na prawym skrzydle odpowiednika amerykańskiej Partii Republikańskiej.

- Myślę, że na tym polega dramat Unii Polityki Realnej, że formułując mnóstwo słusznych tez, jej czas jeszcze nie nadszedł. Mamy inne społeczeństwo, po pięćdziesięciu latach komunizmu, do którego uczciwe, liberalne tezy jeszcze nie pasują. Musi minąć jeszcze trochę czasu, trzeba pożegnać komunizm, postkomunizm, poczekać na powstanie klasy średniej, wtedy możemy mówić o zbliżeniu między nami i o pominięciu podziału między PiS a UPR - roztaczał swoją wizję przyszłości Jacek Kurski.

Fragment nagrania ze spotkania udostępniła lokalna telewizja internetowa TV ASME.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.06.2007 11:34

Ha, partia narodowo-socjalistyczna, podoba mi się to określenie na PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.