Facebook Google+ Twitter

Kursy pierwszej pomocy dla radomszczańskiej młodzieży

Już od jakiegoś czasu radomszczańskie koło PCK organizuje w gimnazjach kursy pierwszej pomocy. Wiedza, którą powinni posiadać wszyscy jest przekazywana młodzieży w bardzo przystępny sposób - poprzez teorię i ćwiczenia.

Ćwiczenia przenoszenia rannych z miejsca wypadku / Fot. Klaudia Sowiak29 września w Publicznym Gimnazjum numer 6 w Radomsku, dwudziestu trzech uczniów miało okazję wzbogacić swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dyrektorzy placówek zabiegają, aby w ich szkołach były przeprowadzane tego rodzaju szkolenia, ponieważ są one współfinansowane przez radomszczańskie koło PCK oraz starostwo powiatowe.

- Według statystyk najczęściej pierwszej pomocy udzielają osoby młode - mówi Małgorzata Lewandowska, która przeprowadza kursy. Niestety wielu osobom starszym brakuje wiedzy na ten temat i znajdując się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia nie mają pojęcia, co robić. Szkolenie trwa zaledwie trzy i pół godziny, a po ukończeniu otrzymuje się specjalny certyfikat.

Kurs elementarny obejmuje wiadomości z zakresu postępowania na miejscu wypadku, łańcucha działań, wzywania pomocy medycznej, reanimacji, opatrywania ran oraz przenoszenia rannych w bezpieczne miejsce. Dzięki dobremu wyposażeniu są możliwe ćwiczenia na fantomach oraz opatrywanie obrażeń (specjalne zapinane nakładki, które mają wygląd prawdziwych ran).

 / Fot. Klaudia SowiakMłodzież chcąca pogłębić swoją wiedzę może wziąć udział w 16-godzinnym kursie, po którego ukończeniu otrzymuje się certyfikat unijny. Niestety jest on dostępny dla uczniów, którzy mają ukończone 16 lat. Każdy człowiek powinien wziąć udział w takim szkoleniu. Nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie od nas będzie zależało życie drugiego człowieka.

Osoby i instytucje zainteresowane organizacją kursu bądź uczestnictwem w nim powinny kontaktować się z placówkami terenowymi Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

(+) !! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spokojnie stawiam plusa

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)
Daję plusa, za poruszenie niezwykle ważnego tematu!! :)
Oby organizowano jak najwięcej tego typu akcji. Biorąc w nich udział, w przyszłości ci młodzi ludzie uratują komuś życie. Pamiętajmy o tym.
pozd. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra inicjatywa, niech choć jedna osoba z tych które uczęszczają na te kursy przyczyni się do tego że uratuje komuś życie to warto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co racja, to racja pani Jolu. Oczywiście powinno się poświęcać więcej czasu na takie szkolenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oddalibyście swoje życie w ręce każdego, kto ćwiczył niespełna 10 minut? ;-)
Ale oczywiście nie kwestionuję tego, że dobrze, iż takie kursy maja miejsce, na dodatek, jak już wspomniałam, z pomocami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu ale zawsze chyba lepsze 3,5 godziny niż nic. Klaudio plus za ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało, jednak wystarczy, by przekazać te najważniejsze informacje. Byliśmy podzieleni na grupki, a więc nie wyglądało to tak chaotycznie, jakby mogło się wydawać ;) Każdy miał okazję kilka razy popróbować zarówno opatrywania jak i innych rzeczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dzięki dobremu wyposażeniu są możliwe ćwiczenia na fantomach oraz opatrywanie obrażeń (specjalne zapinane nakładki, które mają wygląd prawdziwych ran)"- i to jest bardzo ważne, bo często podczas szkoleń tych pomocy nie ma, albo nie wszyscy mają do nich dostęp.
Choć dla 23 uczniów 3 i pół godziny to jednak mało...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.