Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14023 miejsce

Kurt Cobain - nieznany wywiad

W lipcu 1993r. słynny brytyjski znawca kontrkultury artystycznej i sceny muzycznej spotkał się w nowojorskim pokoju hotelowym z będącym u szczytu sławy amerykańskim rockmanem. Rozmowa Jona Savage'a z Kurtem Cobainem była dotąd nieznana.

Jon Savage, brytyjski znawca sceny muzycznej. Wikipedia licencja: CC3.0 / Fot. Justus NussbaumZaledwie kilku ludzi wiedziało o spotkaniu tych dwóch nietuzinkowych osobowości. Jon Savage, to znawca rockowego poletka ze szczególnym wskazaniem na punkową i alternatywną część buntowniczego przekazu. Kurt Cobain już za życia stał się legendą i ikoną grunge występując na pierwszym planie zespołu Nirvana. Wywiad pozostawał w zapomnieniu.i Odnaleziony po latach pozwala dowiedzieć się zaskakujących rzeczy o bożyszczu lat 90-tych.

Jon Savage zapytuje wpierw o czasy szkolne i związane z tym okresem problemy. Kurt Cobain przyznaje, że czuł się wyobcowany. Jego samopoczucia nie poprawiały relacje rodzinne. Matka Cobaina była kobietą dość zasadniczą, żeby rzec najoględniej. Starała się pielęgnować kulturę Wysp Brytyjskich i jak wspomina nieżyjący muzyk, dochowywano nawet czasu na tradycyjną herbatę. On sam odkrywał swoją tożsamość z opóźnieniem. Kiedy okazało się, że jego przodkowie pochodzą z Irlandii, wertował książki telefoniczne Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu osób o tym samym nazwisku. Bezskutecznie.

Najmłodsze lata swojego życia wspomina Cobain z pewnym zgrzytem: "Miałem naprawdę dobre dzieciństwo, aż do czasu rozwodu. Wtedy cały mój świat nagle się zmienił. Nie mogłem spojrzeć w twarz niektórym z moich przyjaciół w szkole. Rozpaczliwie chciałem mieć klasyczną, typową rodzinę. Matkę, ojca." Dalej wspomina kłopoty w znalezieniu przyjaciół i zaczątki podwórkowej edukacji: "Myślę, że słowa "suka" i "cipa" były totalnie powszechne." Zaczął odkrywać Aerosmith i Led Zeppelin oraz seksistowską otoczkę rockowej sceny. Później nadszedł punk i zupełnie nowa jakość. Na świecie usłyszano Sex Pistols, Killing Joke i innych niesfornych młodzieńców.

Najbardziej zaskakującym pytaniem Savage'a i nie mniej intrygującą odpowiedzią Cobaina była kwestia jego homoseksualizmu. Muzyk przyznał, że odczuwał niejaki pociąg do osób tej samej płci i znajdywał wspólny język z zaprzyjaźnionym gejem, ale na przeszkodzie ich koleżeństwa stanęła matka Cobaina, którą określił jako "homofobiczną" . Zrujnowało to zażyłość z uczuciowym człowiekiem z którym mógł rozmawiać na każdy temat. Postanowił zatem definitywnie zakończyć znajomość.

Savage zainteresował się też stylem śpiewu lidera Nirvany. Cobain narzekał na chroniczny ból żołądka, co było szczególnie dokuczliwe w czasie śpiewania i może wyjaśniać pełną dramatyzmu niepowtarzalną ekspresję. Inną dolegliwością na jaką uskarżał się była skolioza i dodawał, że ciężar gitary utrzymuje jego sylwetkę w pewnym wykrzywieniu. Zapytany czy czuje się obecnie choć trochę lepiej odpowiadał: Zwłaszcza od czasu kiedy ożeniłem się i mam dziecko.

Kurt Cobain. vip blog licencja: CC3.0 / Fot. vip blogNiewiele czasu później, 8 kwietnia 1994r. Kurt Cobain został znaleziony martwy w swoim domu w Seattle. Według ustaleń policji nie żył już od trzech dni. Oficjalna wersja głosi, że lider Nirvany strzelił sobie w głowę ze strzelby Remington 11 20 w dniu 5 kwietnia 1994r. Wokół jego śmierci zapanowała jednak aura tajemnicy. Wielu fanów popełniło samobójstwo w imię więzi duchowej z Cobainem i jego filozofią życiową. Inni wskazywali na żonę muzyka, Courtney Love jako morderczynię. Dowodzono, że Cobain z bardzo wysokim poziomem heroiny wykrytej we krwi nie był zdolny samemu unieść strzelby i oddać do siebie strzału. Na broni nie znaleziono odcisków palców. Zauważano, że w ciągu trzech dni do czasu znalezienia ciała ktoś używał jego karty kredytowej. Wątpliwości nadal nurtują zainteresowanych.


w oparciu o zapis wywiadu opublikowany przez PRX - Public Radio Exchange

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.