Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10718 miejsce

"Kurt Weill" - taniec zainspirowany muzyką

Powszechnie wiadomo, że muzyka jest niewidzialnym tańcem, a taniec niesłyszalną muzyką. Balet Krzysztofa Pastora "Kurt Weill" stanowi rozkosz dla obu tych zmysłów jednocześnie.

Plakat spektaklu / Fot. www.teatrwielki.plWarszawski Teatr Wielki Opera Narodowa prezentuje wyjątkowy spektakl dla miłośników tańca baletowego, śpiewu operowego, jak i muzyki symfonicznej. Zawdzięczamy go Krzysztofowi Pastorowi (dyrektorowi Polskiego Baletu Narodowego) - tancerzowi i choreografowi, mającemu na koncie około 50 baletów, a także wykonawcom: Het Nationale Ballet oraz Polskiemu Baletowi Narodowemu.

Fragment sztuki / Fot. www.teatrwielki.plWielofigurowy taniec, umiejętności aktorskie oraz rytmiczna muzyka przenoszą widzów w czasy znanego niemieckiego kompozytora - Kurta Weilla (1900-1950), który swoimi utworami starał się wzbudzać wrażliwość u słuchaczy. Zasmucała go problematyka społeczna swojego kraju, w którym rządy sprawował szerzący zło na świecie dyktator - Adolf Hitler.

Wątek ten znakomicie wykorzystał Krzysztof Pastor, tworząc multimedialny spektakl. Połączył muzykę artysty wykonywaną przez Orkiestrę Opery Narodowej z energicznym układem choreograficznym, pobudzającym do refleksji nad pełnym doświadczeń społecznych, nietolerancji i wiecznej tęsknoty, życiem artysty. Reżyser wykorzystał jego najpopularniejsze songi ("Lamentacja o Mackie Majchrze" i "Alabama Song"), nieznany młodzieńczy chorał religijny, fragmenty symfonii i utworów kameralnych, a także opery i musicale napisane przez kompozytora w Stanach Zjednoczonych.

Fragment sztuki / Fot. www.teatrwielki.plDodatkowych wrażeń dostarczają wyświetlane obrazy (zdjęcia Berlina, fragment "Dyktatora" Charliego Chaplina, scena z "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, slajdy z pracami Andy’ego Warhola przedstawiające butelki coca-coli), które są jedyną dekoracją całego przedstawienia. Kolaż ten stanowi atrakcyjną wizualnie i intelektualnie opowieść artystyczną o czasach Kurta Weilla.

Logo Teatru Wielkiego Opery Narodowej / Fot. www.teatrwielki.plW balecie choć dominuje taniec klasyczny, występują też elementy tańca nowoczesnego. Ruchy są wyraziste, czasami wręcz ostre, które z czasem przechodzą w delikatne i subtelne. Muzyka porusza i uspokaja, grzmi i cichnie, jest rytmiczna i przyjemna, przez co wpada widzowi w ucho, a doskonale skoordynowana z tańcem daje wspaniały efekt. Sztuka jest godna polecenia dla wszystkich wrażliwych na piękno muzyki, śpiewu i tańca.

Czytaj też:
Tańcząc Kurta Weilla
Kurt Weill - wieczór baletowy
Świetny Kurt Weill w Teatrze Wielkim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dziękuję wszystkim za komentarze :) Dzięki wyjściu do Teatru i ja dowiedziałam się więcej o Kurcie i jego muzyce :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra recenzja.
Jedynie to jedno zdanie bym zmieniła: "Zasmucała go problematyka społeczna swojego kraju, w którym rządy sprawował szerzący zło na świecie dyktator - Adolf Hitler" - wiesz, to opisanie, kim był Hitler, jest co najmniej zbędne. Jaki Hitler był, każdy wie. No i zamiast "swojego kraju" - Niemiec po prostu. Grunt to lekkość i precyzja. ;) /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra recenzja. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piąteczka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam Beatko, że zgrabnie to ujęłaś. Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja, zwłaszcza w zestawieniu z opinią Beaty Sobieckiej. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tej pory Kurt Weill istniał dla mnie tylko w wydanej kilka lat temu płycie Kazika Staszewskiego.Pewnie słyszałaś.Melodie Kurta .....Prawdę mówiąc dopiero dzięki temu artykułowi poszerzyłem swoje horyzonty i pogrzebałem w sieci o Kurcie.Dziękuję za zainspirowanie i nową wiedzę.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dotąd nie zaliczałem sie do grona powszechnie widzacych, bo nigdy nie slyszalem tej świetnej złotej mysli o tańcu i muzyce. Odtąd powszechnie wiem! Dziekuję pięknie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.